Rynek zaskakuje nas nowoczesną technologią. Kilkanaście lat temu, komputery jedynie przyjmowały proste informacje, a następnie wyświetlały je na ekranie. Dzisiaj Gry komputerowe wyglądają lepiej, niż świat zewnętrzny. Idąc tym tropem, transport kiedyś opierał się na prostych konstrukcjach, które pozwoliły transportować się z punktu A do punktu B. Rynek jest wypełniony różnego rodzaju pojazdami, które osiągają pokaźną prędkość. Rozwój technologiczny to przełom wielu branż, także tych, które nie do końca spodobają się społeczeństwu. Co powiecie na nowy rodzaj fotoradarów, które BYĆ MOŻE zostaną wprowadzone na Polski rynek? Pewnie zastanawiasz się, jakie elementy będzie mogło wychwycić to niewielkie urządzenie podczas ruchu drogowego. Opcji posiada całkiem dużo, ale o tym więcej w dzisiejszym artykule.
Dlaczego podjęli decyzję o konstrukcji nowego fotoradaru?
Fotoradary, które dotychczas możemy napotkać podczas transportu, to duże i przede wszystkim zauważalne skrzynki. Wiadome jest, że czasem przeoczymy znak informujący o fotoradarze. Takowy cyknie nam najdroższe zdjęcie, którego nie wykorzystamy nawet przy wyrobieniu nowego dowodu. Pewnie znacie parę osób, którym zdarzyło się dostać „niespodziewany” list ze zdjęciem, na którym główną rolę odgrywa uśmiech kierowcy i wyraźne tablice rejestracyjne wskazujące na jego pojazd. Niektórzy płacą za przekroczenie prędkości podczas ruchu drogowego. Są też tacy, którzy zrezygnowali z płacenia Państwu i w efekcie końcowym dobrze na tym wyszli. Jak to w ogóle możliwe? Służę informacją…
Kierowcy tłumaczą się zepsutym sprzętem, samochodem jadącym za nimi, który przekroczył dopuszczalną prędkość. Podczas ruchu drogowego kierowcy twierdzą, że to nie oni popełnili wykroczenie, że samochód został im skradziony… ale policja nie została o tym zawiadomiona. Tyle ile kierowców, tyle wytłumaczeń. Niektóre są bardziej przyziemne, niektóre wykraczają poza naszą galaktykę. To co jednak jest istotne, takie mandaty są zamiatane pod dywan.
Nie będzie wytłumaczeń – Sztuczna inteligencja w fotoradarach dotknie wielu kierowców
Integra 3D+ to najnowszy fotoradar opracowany przez Rosjan. Na ich licencji, w Polsce jest dystrybuowany przez wielkopolską firmę Videoradar. Jakiś czas temu była pierwsza w Polsce oficjalna prezentacja tego urządzenia. Choć będzie to zmora wszystkich kierowców, tak uważam, że to jakie fotoradar był wstanie wyłapać wykroczenia, robiło potężne wrażenie. Nad drogą ekspresową S8 od strony Białego stoku były przeprowadzane testy. Przez 4 godziny prezentacji, fotoradar zarejestrował ponad 4400 kierowców, którzy złamali przepisy ruchu drogowego. NIE BYŁA TO TYLKO PRĘDKOŚĆ!
Nowe możliwości fotoradaru
Fotoradar rejestrował niezapięte pasy, kierowców korzystających z telefonu podczas ruchu drogowego. Były rejestrowane nawet gwałtowne hamowania przed rejestratorem, to czy ktoś utrzymywał dystans 3s za pojazdem itp. Ku mojemu zdziwieniu, fotoradar potrafił wyłapać takich kierowców na wszystkich 6 pasach. Jakość zdjęć była wręcz zdumiewająca. Kolejnym atutem (nie dla kierowców) jest jego wielkość. Bowiem skrzyneczka jest bardzo mała i trudna do zauważenia podczas poruszania się pojazdem.
Nasi kochani rodacy zostali również uchwyceni na Chorwacji, w czerwonej Hondzie Civic 10 type R. Fotoradar zarejestrował przejazd na czerwonym świetle. Zdjęcie wykonane jest w bardzo dobrej jakości, dlatego w tym przypadku niema mowy o pomyłce. Informacje, które dostaliśmy przez twórców fotoradaru mówią o możliwości rejestrowania nawet 32 pojazdów znajdujących się w zasięgu obiektywu.
Mandatu nie unikniesz
Integra 3D+ ma jeszcze jedną ciekawą funkcjonalność z punktu widzenia służb zajmujących się w Polsce nadzorem ruchu drogowego. Załóżmy, że sprzęt jakiś czas temu, sfotografował samochód, którego kierowca przekroczył dopuszczalną prędkość lub popełnił inne wykroczenie. Dzięki systemowi rozpoznawania tablic rejestracyjnych, zwany ANPR (Automatic Number Plate Recognition) zapamięta numer rejestracyjny i zapisze go na czarnej liście. Radiowozy wyposażone w kamerę ANPR podczas patrolu, mogłoby wyławiać takich delikwentów i sygnalizować mundurowym, że na muszce pojawił się kierowca z danymi wykroczeniami i powinni na niego zwrócić szczególną uwagę.
Podsumowanie
Kierowcy podczas transportu mogą być spokojni, gdyż był to przeprowadzany jednorazowy test przez służby. Na to chwilę nie wyszło jeszcze rozporządzenie o wprowadzaniu na Polskie drogi nowej technologii. Urządzenie jest bardzo rozbudowane, jest wstanie wychwycić aż 16 wykroczeń. Prędkość, odległość pojazdu, niezapięte pasy, telefon w ręku, poruszanie się niedozwolonym pasem, czy przejazd na czerwonym świetle. Nie zostało nam przedstawione więcej informacji na temat tego urządzenia. Jednak jeśli fotoradary zostaną wprowadzone do ruchu drogowego, możemy być pewni, że spora część osób zostanie ukarana. Może niektórzy z nich będą musieli powtórzyć lekturę pt. „Przepisy ruchu drogowego”. Czas pokaże jakie skutki przyniesie nam nowa technologia.