To nie koniec zmian w przepisach. Z dniem 04 maja 2022 r. weszło w życie nowe rozporządzenie. Na czym ono polega i jakie zmiany ze sobą niesie? Rozporządzenie dotyczy wzoru naklejki na szybę, która ma umożliwić wjazd do Strefy Czystego Transportu. Co to za strefa i jak będzie wyglądało funkcjonowanie z wspomnianymi wyżej naklejkami?
Strefa Czystego Transportu.
Strefą Czystego Transportu nazywamy obszar, po którym mogą poruszać się samochody spełniające kryterium normy emisji spalin na konkretnym poziomie. Do takiej strefy mogą wjechać samochody zarówno z napędem benzynowym jak i dieslowym. Ma to na celu głównie redukcje zanieczyszczenia powietrza. Organem, który ustala jaki obszar będzie obejmował strefę jest rada miasta – to ona decyduje, w których miejscach strefa się zacznie i zakończy. W przypadku mieszkańców, których samochody nie spełniają danych kryteriów -jest wyznaczony czas (okres 12 miesięcy), w którym to powinni zmienić pojazd na spełniający normy.
Naklejki na szybę.
Zielone naklejki, o których mowa mają kształt ośmioboku. Informacje, które będą zawarte na naklejce to rok produkcji, rodzaj paliwa, wyłączenie gminne oraz numer rejestracji pojazdu. Miejscem wyznaczonym na takową naklejkę będzie lewy dolny róg na przedniej szybie. Normy, jakie powinny spełniać pojazdy będą ustalane przez dane gminy, w zależności od miejsca, mogą się one różnić. Prace nad wdrożeniem nowych przepisów w życie trwają już w takich miastach jak Kraków czy Warszawa. W każdym mieście mogą być różne zasady dotyczące norm, a to znaczy, że do każdego z miejsc będą potrzebne odrębne naklejki. W przypadku wjazdu na teren samochodu, który nie posiada odpowiedniej naklejki będzie groził mandat w wysokości maksymalnie 500 zł.
Wyjątkiem od reguły są osoby niepełnosprawne. Pojazdy, którymi się poruszają mogą być wpuszczane w takie strefy bez wymaganych oznaczeń.
Zmiany wdrażane w życie.
Jak szybko zmiany wejdą w życie i jak dużo gmin zdecyduje się na wprowadzenie Strefy Czystego Transportu? Trzeba liczyć się z tym, że nie każdy będzie mógł sobie pozwolić na zmianę samochodu, tym bardziej, jeśli posiada stare auto. 12 miesięcy to stosunkowo krótki okres, w którym można zaoszczędzić na kupno samochodu spełniającego normy. Ułatwioną sytuację mają posiadacze samochodów elektrycznych, gdyż nieważne, gdzie się znajdą i jakie normy będą obowiązywać w danym obszarze. Czy dzięki stworzeniu stref i wprowadzeniu naklejek jest szansa na wzrost zainteresowania kupnem samochodów elektrycznych?
Co sądzicie o nowych zmianach? Jesteście za wprowadzaniem naklejek do Strefy Czystego Transportu?
Zachęcam do zapoznania się z innymi artykułami!