Spedycja jest tak samo ważna jak transport czy logistyka. W wielu przypadkach jest mylona z pojęciem logistyki. W głównej mierze polega na zlecaniu przewozu produktów innym podmiotom czyli przewoźnikom. Czym jest spedycja? Jakie są jej rodzaje? Kim jest spedytor? Odpowiadamy w poniższym artykule. 🙂
Czym jest spedycja?
Spedycja to działania mające na celu jak najlepsze zorganizowanie przewozu towarów. W tym przypadku zakres działań jest dość szeroki. Obejmuję:
- Znalezienie odpowiedniego przewoźnika, który dostarczy nasz towar.
- Doradztwo klienta oraz koordynacja całego procesu od A do Z.
- Doradztwo w wyborze odpowiedniego środka transportu (np. kolej, samolot, samochód, statek).
- Pomoc w rozwiązywaniu problemów pojawiających się w trakcie całej realizacji.
- Kontrola wszystkich dokumentów potrzebnych podczas transportu.
- Czynności dodatkowe (np. odprawy celne, awizacja)
Tak jak wspominaliśmy – cały proces jest dość obszerny. Przepisem na sukces jest w tym przypadku kompleksowa obsługa klienta od A do Z. Konkurencja w tej branży jest dość duża. Najczęściej klientom zlecającym najbardziej zależy na jak największym odciążeniu ich osoby podczas całego procesu transportu.
Kim jest spedytor?
Spedytor to specjalista odpowiedzialny za organizację całego procesu przewozu towarów – od nadawcy aż do odbiorcy. Najczęściej pracuje dla firm, jednak zdarza się że jego odbiorcami są również osoby prywatne. Osoba na tym stanowisku powinna cechować się dużą dokładnością w wykonywanych obowiązkach oraz nie bać się odpowiedzialności. Często podczas pracy spedytor jest narażony na różnorakie sytuację stresowe – powinien umieć okiełznać stres i zastosować jak najlepsze rozwiązanie dla danego problemu.
Rodzaje spedycji
Spedycje możemy podzielić na kilka kategorii. Najpopularniejszy podział, to oczywiście ten ze względu na rodzaj środka transportu.
Spedycja drogowa – Obejmuję proces transportu busami oraz samochodami ciężarowymi. Jest to zdecydowanie najczęściej spotykany rodzaj spedycji.
Spedycja morska – tego typu spedycja w Polsce występuje najczęściej w miastach nadbałtyckich (Gdynia, Gdańsk). W tym przypadku możemy bez problemu zorganizować transport towarów np. z krajów azjatyckich.
Spedycja lotnicza – W tym przypadku mamy do czynienia z organizowaniem transportu za pomocą samolotów towarowych. Nie jest to najtańsza forma transportu, jednak idzie za nią sporo zalet np. szybkość transportu oraz jego bezpieczeństwo.
Spedycja kolejowa – Pozwala w ekonomiczny sposób przewozić bardzo duże ilości towarów. Jej minusem jest fakt, że nie dotrze do każdego miejsca, jednak jest bardzo dobrą alternatywą dla transportu lotniczego, od którego jest znacznie tańsza.
Zachęcam do zapoznania się z innymi artykułami!