Popularne mity dotyczące motoryzacji

Popularne mity dotyczące motoryzacji
Ikona daty 01.09.2022

Popularne mity dotyczące motoryzacji

Wśród kierowców panują mity dotyczące motoryzacji, które są rozpowszechniane wśród społeczności. Wiele z nich nie są poparte kompletnie żadnymi dowodami. Spora grupa ludzi zwraca uwagę na zbyt duży przebieg w samochodzie, czy instalację LPG itp. nie zwracając uwagi na dużo ważniejsze aspekty, jak np. częstotliwość wymieniania oleju. W dzisiejszym artykule obalimy niektóre z tych mitów.

Mity dotyczące motoryzacji – Strach przed instalacjami LPG.

Popularny strach wśród kierowców rozważających zainstalowanie w swoim samochodzie to wadliwość zbiorników na gaz i związane z nimi awarie kończące się hollywoodzkimi wybuchami samochodów. Nieszczelność instalacji prowadząca do eksplozji samochodu jest mało prawdopodobna. Przy prawidłowym montażu instalacji LPG nie ma się czego obawiać. Oczywiście dodając do tego prawidłową eksploatację. Wymiany filtrów i ogólny serwis to ważna kwestia. Montaż instalacji gazowej po kosztach, może faktycznie sprawiać, że nie będziesz się czuł pewny w swoim samochodzie. Dlatego decydując się na instalację, warto wybrać renomowanego serwisanta, aby rozwiać swoje obawy.

Obawa przed dużym przebiegiem samochodu.

Wiele osób kupujących używany samochód w głównej mierze zwraca uwagę na przebieg pojazdu. Jest to uzasadnione, bo to wyznacznik ogólnej eksploatacji auta. Natomiast większość elementów samochodu to części eksploatacyjne. Bieżące naprawy i wymiany komponentów zwiększają ogólną żywotność samochodu. Dla przykładu istnieje lista typowych poważniejszych usterek dla danej marki samochodów występujących powyżej 160 tys kilometrów przebiegu. Kupując ten samochód z przebiegiem 200 tys możemy założyć, że usterka została usunięta. Prawidłowa eksploatacja samochodu to główny wyznacznik jego zużycia. Kupując używane auto to pierwszy element, którym powinniśmy się kierować.

Mity dotyczące motoryzacji – Z salonu, znaczy lepsze.

Istnieje przekonanie, że pojazdy świeżo opuszczające salon, są najlepszą opcją. Zakładając, że posiadamy wystarczający budżet, to czy auto z salonu to naprawdę taki pewny wybór? Salonowe samochody, są w zawyżonych cenach – to fakt. Po pierwszych 3-4 latach samochód traci 30-40% wartości, a po wyjeździe z salonu już 10%. Nowe samochody nierzadko mają usterki, które wychodzą podczas normalnej eksploatacji. Środowisko testowe często odbiega od realiów i nie wszystko da się przewidzieć. Decydując się na samochód salonowy, trzeba będzie się liczyć z odwiedzaniem serwisu w ramach gwarancji, lub wdrażaniu aktualizacji w samochodzie jak i w jego elektronice.

Gorsze paliwo na stacjach przy sklepach.

Paliwo znajdujące się na stacjach benzynowych przy sklepach, ma metkę paliwa gorszej jakości. Spowodowane jest to często niższą ceną na takich stacjach. Stacje te są często odwiedzane, przez klientów obiektów handlowych, więc sam obrót jest dość wysoki. Częste opróżnianie dystrybutorów sprawia, że paliwo z ww. stacji jest świeższe. Odleżane paliwo na stacjach mało odwiedzanych przez kierowców cechuje się utraconymi wartościami energetycznymi. Na jakość paliwa również przekłada się sposób jego przechowywania, rzadko konserwowane zbiorniki znacznie obniżą jakość paliwa, a w najgorszym wypadku mogą doprowadzić do uszkodzenia silnika.

Chińskie części do samochodu

Istnieje mylne przekonanie, że części samochodowe pochodzenia Chińskiego są z reguły gorszej jakości, niż pochodzące z innych krajów. Prawda jest taka, że wiele części już znajdujących się w samochodzie już pochodzi z Chin i nikt nie twierdzi, że są gorsze. Azjatyckie fabryki jak i każde na świecie posiadają klasy swoich produktów, od najwyższej jakości, po te z bardziej budżetowego segmentu. Kierowanie się wyłącznie pochodzeniem części jest jednym z częściej powtarzanych mitów odnoście motoryzacji i nie tylko.

Zachęcam do zapoznania się z innymi artykułami!