Wymiana opon – zrób to z głową

Wymiana opon - zrób to z głową
Ikona daty 04.10.2022

Wymiana opon – zrób to z głową

Idzie zima- na dniach wymiana opon. Gdy za oknem plucha, liście na drzewach zmieniły kolor, wieczór przychodzi zbyt szybko… rodzi się pytanie: kiedy wymienić ogumienie na zimowe, czy warto to robić? Wymiana opon krok po kroku.

Opony to jedyna rzecz, która łączy nasz pojazd z nawierzchnią. W ciągu roku zazwyczaj wymieniamy je na wiosnę i jesień, gdy zmieniają się warunki na drogach. Czasami pojawiają się sytuacje, które wymuszają na nas wymianę ogumienia samochodowego. Do tych czynników zaliczamy m.in. nadmierne zużycie bieżnika, przebicie opony lub inne uszkodzenie fizyczne, w tym wada fabryczna opony. Skupiając się na wymianie opon na zimowe warto zastanowić się czego oczekujemy od tych nowych.

Wymiana opon. O czym warto pamiętać wybierając opony?

Przy wyborze nowego ogumienia warto zwrócić szczególną uwagę na przyczepność. To właśnie ona odpowiada za to czy nasz pojazd będzie podatny na złe warunki atmosferyczne. Czy opona będzie miała uślizgi na nierównościach, czy w trakcie opadów śniegu auto będzie nas „słuchało” dzielnie pokonując kolejne kilometry trasy. Kolejnym ważnym argumentem jest kwestia podatności na aquaplaning (chwilowa utrata przyczepności spowodowana wjechaniem w wodę) oraz drogę hamowania. W trakcie opadów deszczu, przy roztopach często mamy do czynienia z kałużami na jezdni. Przy dużych prędkościach wjechanie w taflę wody sprawia, że pojazd nagle traci przyczepność z nawierzchnią. W skrajnych przypadkach może to doprowadzić do wypadku lub kolizji. Wskaźnik drogi hamowania informuje nas o tym czy droga hamowania jest dłuższa, czy krótsza. Im wyższy wskaźnik odporności na utratę przyczepności na mokrej jezdni tym opona jest bezpieczniejsza w trudnych warunkach. Potocznie mawia się, że opona „się klei” do asfaltu, przez co łatwiej zapanować nad pojazdem.

Opony a koszty eksploatacji

Kolejnym ważnym wskaźnikiem-z ekonomicznego punktu widzenia- jest energochłonność opony, opór toczenia, który wpływa na wysokość spalania paliwa. Im mniejszy opór tym mniejsze spalanie. Zatem patrzymy przez pryzmat portfela, ale też ekologii- mniej zużytego paliwa to mniej spalin.

Wybierając opony warto zwrócić uwagę na odgłos jaki wydaje przy jeździe autem. Głośność toczenia mierzymy w decybelach. Przyjęło się, że im wyższa klasa producenta opon tym mniejszy hałas. Nie zawsze jest to zgodne z rzeczywistością. Dlatego tak ważne jest czytanie etykiet produktowych przy porównywaniu produktów. Im cichsza opona tym lepiej-mniejszy dyskomfort w trakcie jazdy, ale także mniejszy wpływ na środowisko.

Gdy decyzja zapadnie…

Jak widać dobranie odpowiedniego ogumienia zimowego nie jest sprawa łatwą. Na rynku mamy wielu producentów oferujących ten rodzaj produktów, ale warto zastanowić się czy zakup tych najtańszych jest odpowiednim wyborem. Zadajmy sobie pytanie-czy nasze życie powierzymy oponom tanim, wątpliwej jakości czy jednak zaufamy fachowcom, aby dojechać z punktu A do punkt B bez przykrych niespodzianek.

Zachęcam do zapoznania się z innymi artykułami!