Dłuższe dni, za oknem śpiew ptaków, na nogach lżejsze buty. Niebawem zimowe kurtki zostaną zastąpione przez bluzy, a temperatura poszybuje w górę. To znak, że przed nami wiosna. To pora roku, która na właścicielach pojazdów narzuca pewne obowiązki, ale również powinności. O czym zatem warto pamiętać?
Kilka rad na wiosnę
Pierwszą rzeczą, którą warto się zainteresować, jest wymiana opon. Znaczny procent właścicieli aut korzysta z tzw. wielosezonówek. Mimo to nadal prym wiodą osoby, które wymieniają opony 2 razy do roku – na zimę i na wiosnę. Należy wskazać, że opony zimowe nie nadają się do jazy w okresach, gdy średnia dobowa temperatura przekracza 10 stopni. Opony te są podatne na większe zużycie, gdyż są z innej mieszanki gumy. Struktura bieżnika też jest zupełnie inna niż ogumieniu zimowym. Z racji innego charakteru są narażone na uślizgi, które w skrajnych sytuacjach doprowadzają do kolizji i wypadków. Warto również wspomnieć o wyższym zużyciu paliwa. W przypadku opon dedykowanych na zimę jazda w okresie wiosenno-letnim nie jest ekonomiczna. Wzrastają opory toczenia, a to przekłada się na znaczny wzrost spalania paliwa. Dlatego już dziś pomyślmy o wymianie opon, zaplanujmy ją, a w przypadku opon wielosezonowych – sprawdźmy ich stan. Warto również na nowo wyważyć koła, aby mieć pewność, że nie ma problemu z ich toczeniem.
Kolejną rzecz, na którą warto zwrócić uwagę w trakcie nadchodzącej wiosny, jest zawieszenie pojazdu. Jak co roku, polskie drogi „topią” się razem ze śniegiem. Liczne dziury, wyrwy, zarwane pobocza… To wszystko ma wpływ na nasz pojazd. Dlatego wiosna to idealny okres na diagnostykę układu jezdnego, ze wskazaniem na zawieszenie. Wszelkie luzy, stuki, itp. należy zniwelować, nie tylko ze względu na komfort jazdy, ale przede wszystkim na bezpieczeństwo.
Idzie wiosna – czym warto jeszcze pamiętać?
Wiosna i lato to czas licznych wyjazdów. Z tej okazji warto zabezpieczyć się przed przykrymi niespodziankami. Dodatkowe ubezpieczenie Asisstance to rozwiązanie, o którym warto pamiętać wybierając się w długą trasę. Poza dodatkowym ubezpieczeniem warto zadbać o obowiązkowe wyposażenie pojazdu. Wybierając się do konkretnego kraju warto zapoznać się z lokalnymi przepisami, gdyż za brak kamizelki odblaskowej może grozić srogi mandat. Czechy, Niemcy, Węgry, Włochy… to jedne z wielu krajów, na terenie których należy wozić ze sobą kamizelki odblaskowe.
Kolejnym punktem, o który warto zadbać, to wlanie płynu letniego do spryskiwaczy. Płyny sezonowe mają inne uszlachetnienie i dodatki, które ułatwiają wycieranie szyb. W związku z tym płyny letnie są tańsze od tych zimowych, gdyż jest w nich mniej uszlachetniaczy i alkoholu. Zmieniając płyn na letni oszczędzamy, ale również do środowiska uwalniamy mniej szkodliwych substancji. Na tym etapie również należy skontrolować stan wycieraczek – mróz, lód oraz sól drogowa odciskają na nich swoje piętno. Z czasem tracą swoje cechy, przez co nie są w pełni wydajne.
Ostatnią rzeczą, którą warto się zainteresować, jest stan klimatyzacji. Przyjdzie wiosna, a wraz z nią cieplejsze dni. Wtedy klimatyzacja może być dla nas ratunkiem na wiosenny ukrop. W tym konkretnym przypadku możemy zrobić odgrzybianie, ozonowanie oraz sprawdzenie szczelności instalacji. Ciepłe wiosenne dni nie będą dla nas zaskoczeniem, a jazda autem stanie się przyjemnością.
Podsumowanie
Wiosna to czas wielu zmian w przyrodzie, ale również ważny czas dla kierowców. Często zadajemy sobie co sprawdzić w samochodzie, gdy nadchodzi oczekiwana pora roku. Opony, układ jezdny z zawieszeniem, klimatyzacja, płyn do spryskiwaczy oraz wiele, wiele innych rzeczy, którymi warto się zainteresować. Jazda autem to przyjemność, która rodzi pewne obowiązki. Pamiętajmy o tym przez cały rok.
Zobacz inne nasze artykuły: KLIKNIJ TUTAJ