Bezpieczeństwo na drodze to coś, co tyczy się każdego, nie tylko kierowców. Każdy kto wychodzi z domu jest uczestnikiem ruchu drogowego i należy mieć to na uwadze. Często słyszy się w radiu czy w telewizji, że jakaś rodzina zginęła w wypadku samochodowym i z tego powodu zaczyna się obwinianie i ocenianie ludzi, którzy brali udział w tej katastrofie. W ten czas wszyscy należą do tych perfekcyjnych kierowców, którym nigdy nie przytrafił się wypadek, a postradali wszystkie rozumy. Nie zastanawiajmy się kto zawinił, a co możemy zrobić by nasi rówieśnicy oraz potomkowie byli bezpieczni na drodze
Jak zachować bezpieczeństwo na drodze?
Telefony to zło
Głównym powodem wypadków jest nasze największe uzależnienie i nie mam na myśli palenia papierosów podczas jazdy, tylko telefony. Sam byłem uczestnikiem wypadku z tego właśnie powodu. Facet wjechał mi w tył samochodu 40 km/h, tłumacząc się ześlizgnięciem nogi z hamulca. Z późniejszej rozmowy wynikło, że delikwent zapomniał o tym, że w tym miejscu postawili światła i nie zwrócił na nie uwagi i korzystał z telefonu pisząc sms do dziewczyny. Pracując jako kierowca, sam nie raz korzystam z telefonu, tylko zwracam uwagę na ruch na drodze oraz na to, czy chwilowe spojrzenie gdzieś w bok może spowodować zagrożenie. Często zdarza się, że jakiś przeciętny kierowca korzysta z telefonu podczas jazdy. Wtedy zamiast jechać wyznaczoną prędkością, zaczyna spowalniać ruch, przez co pojawia się nie małe zdenerwowanie wśród kierowców. Nieumiejętne korzystanie z tego urządzenia podczas jazdy może kosztować nas życiem, a z miłego wypadu na zakupy może stać się potężna katastrofa.
Odłóż nerwy na później
Na ulicy możesz spotkać różnych kierowców zaczynając od najlepszych kierowców rajdowych a kończąc na starym małżeństwie wracających z kościoła. Osoby, które w ruchu drogowym poruszają się jak ślimaki potrafią wytrącić z równowagi, przez co rośnie agresja a z nią impulsywne myślenie. Zdarzały się przypadki, gdzie ktoś, przez zbyt długą i uciążliwą jazdę za wolnym pojazdem, porywały się na wyprzedzanie na zakręcie lub w niedozwolonym miejscu. Efektem tego było skończenie w rowie, gdyż kierowca przez wkurzenie zapomniał, że na drodze było ślisko i nie zapanował nad pojazdem.
Nie wahaj się
Jako kierowca w szczególności musisz zwrócić na to uwagę, gdyż naraża to twoje bezpieczeństwo. Jest to rada od osoby, która lata podróżowała po świecie i ma jakieś doświadczenie za kierownicą. Zawahanie na drodze zabija ludzi i im szybciej to zakodujesz, tym będziesz bardziej bezpieczny na drodze. Jeśli wykonujesz manewr skrętu w lewo a z naprzeciwka nadjeżdża pojazd to należy podjąć decyzję czy zdąży się przed pojazdem czy może lepiej zaczekać. Jeśli podjąłeś wykonanie manewru to nie wątp w niego a wręcz przeciwnie, bądź pewien swojej decyzji. Sytuacja również z własnego doświadczenia. Znajomy wykonywał manewr skrętu w lewo, gdzie z naprzeciwka jechał samochód na oko 80km/h. Początkowo znajomy stwierdził, że zatrzyma się i poczeka, aż samochód go wyminie, a ostatecznie kiedy samochód stał w miejscu, stwierdził że zdąży przejechać. Przez zbyt szybkie puszczenie sprzęgła zadławiło silnik a auto zgasło na środku skrzyżowania. Przed oczami przeleciało całe życie, ale na szczęście kierowca okazał się mistrzem kierownicy i szybko ogarnął co się stało na drodze unikając wypadku.
Gwałtowne ruchy
Zdarzyło ci się, że musiałeś wykonać gwałtowny ruch na jezdni, bo zdarzyła się nagła sytuacja na drodze? Wyskoczyła sarna a może leżało coś na drodze. Jako kierowca powinieneś przewidzieć takie sytuacje i odpowiednio dobrać prędkość. Gwałtowny ruch może wystraszyć kierowcę z naprzeciwka przez co wykona ruch obronny zjeżdżając na pobocze. Na takie reakcje często nie mamy wpływu, gdyż zaczynają oddziaływać bodźce. Jak włożymy rękę do garnka z gorącą wodą, to z bardzo szybką reakcją odsuwamy rękę, dopiero później analizujemy, co się stało.
Kultura na drodze to podstawa
Na pewno przerabiałeś już ten rozdział, kiedy jakiś burak nie przepuścił cię na przejściu dla pieszych, albo wykonał manewr, wbrew przepisom drogowym. Każdy jest tylko człowiekiem i może przytrafić się gorszy dzień. Niewyspanie czy kłótnia z rodziną może wywołać w nas burzę, przez co zaczynamy zachowywać się chamsko dla innych. Na drodze należy zachować kulturę i z uprzejmością podchodzić do innych kierowców, gdyż ruch jest bardziej żwawy co jest niezwykle istotne podczas godziny szczytu.
Zapoznawaj się z przepisami drogowymi
Raczej każdy kto zdał prawo jazdy wyrzucił już książkę bo uznał, że potrafi jeździć bo jak wiadomo, zdał egzamin. Człowiek uczy się całe życie, więc co zaszkodzi, jeśli wejdziesz na internet i poświęcisz 10 min na sprawdzenie, czy nie zostały wdrożone nowe przepisy do ruchu drogowego. Ostatnio miałem sytuacje, że ktoś na mnie zatrąbił, bo wykorzystałem nową zasadę „na suwak”, która była stosowana przez większość kierowców z czystej kultury, niż wymogu. Ktoś taki nie zapoznał się z nowym kodeksem ruchu drogowego i nie wie, że jeśli występują godziny szczytu, to należy stosować tą zasadę. Z resztą dobrym przykładem jest tutaj brak umiejętności ustąpienia przejazdu pojazdom uprzywilejowanym. Od tego przecież zależy nasze życie i jego bezpieczeństwo.
Poznaj swoje auto
Na zbyt duże zanieczyszczenie wpływają samochody. Taka jest niestety brutalna rzeczywistość. Policja w 2020r. w szczególności zwraca na to uwagę i usuwa z jezdni samochody nie nadające się do uczestniczenia w ruchu drogowym. Rozklekotane zawieszenie, lub 4 różnie opony w samochodzie potężnie wpływają na bezpieczeństwo oraz wygodę jazdy. Warto poznać swój pojazd ze strony prowadzenia, to jakie ma zawieszenie oraz jak szybko koła reagują na skręt kierownicy. Uchroni nas to przed złym dobraniu prędkości do zakrętu. Samochody z twardym zawieszeniem, dużo lepiej wchodzą w ostrzejsze zakręty, gdyż nie buja samochodem na boki przez co środek ciężkości znajduje się tam gdzie powinien.