Jak przygotować klimatyzację do sezonu letniego?

klimatyzacji
Ikona daty 29.06.2022

Jak przygotować klimatyzację do sezonu letniego?

Upalny dzień i jazda samochodem bez klimatyzacji, to dla kierowcy prawdziwe udręczenie. Podczas upalnych dni brak klimatyzacji może nas skutecznie dekoncentrować i sprawiać, że jazda samochodem przestanie być dla nas przyjemnością. Przed sezonem musimy pamiętać, aby odpowiednio przygotować naszą klimatyzację. Jak to zrobić? Na co zwrócić uwagę? Odpowiadamy w poniższym artykule.

klimatyzacji

Dlaczego przegląd klimatyzacji jest ważny?

Jeśli chcemy by nasza klimatyzacja dobrze pełniła swoją funkcję – czyli chłodziła wnętrze naszej kabiny, musimy pamiętać o tym, aby przeprowadzać jej regularne przeglądy. Najlepszym okresem na to, będzie okres przed nadejściem sezonu letniego, gdy temperatury jeszcze nie osiągają zawrotnych temperatur. Co do częstotliwości przeglądów klimatyzacji, zdania są podzielone. Część kierowców twierdzi że wystarczy robić to raz na dwa lata, inni sądzą że jest to konieczne każdego roku. Klimatyzację powinniśmy włączać również w okresie zimowym – co najmniej 1-2 razy w miesiącu, tak by mieć pewność, że nie doprowadziliśmy do rozszczelnienia całego układu. Dodatkowo dzięki cyklicznemu przeglądowi zyskujemy pewność, iż w naszym układzie nie rozwijają się wirusy, bakterie, pleśń czy inne substancje, które mogą negatywnie wpływać na nasze samopoczucie czy nawet zdrowie. Powinniśmy pamiętać o tym szczególnie, gdy w samochodzie przewozimy dzieci, ponieważ ich układ odpornościowy jest szczególnie wrażliwy.

Uzupełnienie czynnika chłodzącego

Systematyczne sprawdzanie stanu naszej klimatyzacji gwarantuje jej prawidłowe działanie, sprawia również, że z naszych nawiewów nie wydobywają się nieprzyjemne zapachy, mogą one się pojawić, gdy długo zwlekamy z serwisowaniem całego układu. Tylko dzięki cyklicznym przeglądom będziemy mieli pewność, że nasza klimatyzacja będzie działać w sposób efektywny. Płyn chłodniczy to element, który jest odpowiedzialny za cały proces zmniejszania temperatury oraz czyszczenia powietrza w naszym samochodzie. Każdego roku straty czynnika chłodniczego mogą wynosić nawet 15%, co zmniejsza żywotność klimatyzacji. Z tego powodu podczas przeglądu, powinniśmy również go „nabić”.

Podsumowanie

Cały system klimatyzacji jest dość skomplikowany, z tego powodu kontrolę oraz przegląd jego stanu najlepiej jest zlecić profesjonalistą. Tylko w taki sposób będziemy mieli pewność, że nasza klimatyzacja przeszła pełny przegląd. Jeśli w czujesz w swoim samochodzie nieprzyjemny zapach, szyby często są zaparowane czy nawiewy nie dają optymalnego chłodzenia, to znak że układ chłodzenia nie jest sprawny i wymaga przeglądu.

Zachęcam do zapoznania się z innymi artykułami!