Działania skupiające się na poprawie bezpieczeństwa na drogach nadal trwają, nie kończy się na nowym taryfikatorze. Choć ten zdecydowanie przyczynił się do wystawiania większej ilości mandatów. Aktualnie trwają prace nad przepisem, za którego złamanie grozi konfiskata samochodu. Jaki jest główny powód i czy przepis ten wejdzie w życie? O tym w dalszej części artykułu.
Konfiskata samochodu, w jakich okolicznościach?
Nietrzeźwych kierowców na drogach jest coraz więcej, a kary za prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu nie są wystarczająco wysokie, by pozbyć się tego problemu. Jak więc ma działać konfiskata samochodu? Samochód zostanie skonfiskowany, gdy podczas kontroli policyjnej, u kierowcy wynik badania alkomatem wyniesie co najmniej 1,5 promila. Spowodowanie wypadku, czy kolizji nie będzie miało znaczenia. W takim przypadku proces konfiskaty rozpocznie się zajęciem samochodu przez policje na czas siedmiu dni, natomiast sprawa zostanie przeniesiona na drogę sądową. Odstąpienie od konfiskaty będzie możliwe, jeżeli kierowca nie brał udziału w wypadku, ale tylko w wyjątkowych przypadkach.
Co jeśli samochód nie jest własnością zatrzymanego?
W przypadku, gdy samochód nie jest własnością zatrzymanego kierowcy pod wpływem alkoholu (jest wzięty w leasing lub należy do innego członka rodziny) sąd orzeknie przepadek równowartości auta. Co to oznacza? Nic innego jak po prostu zapłata równowartości tegoż pojazdu. Zapłata będzie szacowana na średnią wartość rynkową. W tym przypadku zrezygnowano z indywidualnie wyceniania danego samochodu. Oczywiście wartość pojazdu, który uległ uszkodzeniu oszacuje odpowiedni organ bez względu na poniesione straty.
Konfiskata samochodu jest już wysoką karą sama w sobie. Natomiast ministerstwo planuje jeszcze zwiększyć karę więzienia za prowadzenie pojazdu pod wpływem środków odurzających. Mowa tutaj o zwiększeniu wyroku z 2 lat pozbawienia wolności (dotychczas) do 3 lat.
Konfiskata samochodu – zmiany w kodeksie.
Niestety zbyt często spotykamy nietrzeźwych kierowców na drogach. Zmiany w kodeksie, takie jak konfiskata samochodu mają zlikwidować, a przynajmniej zmniejszyć ten problem. Jak zadziała to w rzeczywistości? Kierowcy pod wpływem alkoholu, którzy decydują się wsiąść za kółko są zagrożeniem na drodze nie tylko dla siebie, ale również dla innych uczestników ruchu.
Kiedy doczekamy się wejścia konfiskaty pojazdów w życie?
Zachęcamy do zapoznania się z innymi naszymi artykułami.