02.12.2022 to data, w której Prezydent Andrzej Duda podpisał obszerną reformę kodeksu karnego. Dotyczy ona zarówno kierowców pod wpływem alkoholu, jak i najcięższych przestępstw takich jak gwałty ze szczególnym okrucieństwem, zabójstwa z premedytacją lub zlecenie zabójstwa. Bezwzględne dożywocie czy konfiskata aut pijanych kierowców to coś, co wchodzi w życie codzienne.
Konfiskata pojazdu – pijani kierowcy stracą samochody
Nowelizacja zakłada konfiskatę pojazdu prowadzącego przez osobę pijaną lub równowartość danego pojazdu.
„Nietrzeźwy kierowca, który będzie miał nie mniej niż 1,5 promila alkoholu we krwi, straci samochód, niezależnie od tego, czy spowodował wypadek drogowy. Policja tymczasowo zajmie jego auto na okres do siedmiu dni, następnie prokurator orzeknie zabezpieczenie tego mienia, a sąd obligatoryjnie orzeknie przepadek pojazdu”
wyjaśniało MS.
Nierozsądne zachowanie
Jak się okazuje, ilość wypadków spowodowanych przez osoby nietrzeźwe sprawiły, że władza została zmuszona do podjęcia decyzji o zaostrzeniu przepisów ruchu drogowego. Zostaną ukarani nie tylko ci, co spowodowali wypadek, ale także kierowcy, którzy zostali poddani badaniu stanu trzeźwości. Jest to bez dwóch zdań słuszna decyzja, pod którą podpisuje się spora część społeczeństwa. W dobie 21 wieku, gdzie mamy dostęp do wielu metod transportu, wsiadanie do samochodu w stanie nietrzeźwości powinno być już abstrakcją. Jak się jednak okazuje, musi to być surowo zakazane, aby było respektowane przez kierowców.
„Jeżeli nie będzie wypadku, lecz prowadzenie w stanie nietrzeźwości (przekracza 0,5 promila – PAP) – sąd będzie mógł odstąpić od orzeczenia przepadku w szczególnych okolicznościach”
wskazywał resort.
Dodawał, iż pojazdy będą także konfiskowane sprawcom wypadków, którzy mieli powyżej 0,5 promila. Pojazd zostanie także skonfiskowany osobom, którzy popełnili takie przestępstwo po raz kolejny lub powodując wypadek. Pijani kierowcy muszą się zdecydowanie pilnować.
Zobacz inne artykuły: KLIKNIJ TUTAJ