Za oknami jesienne podmuchy wiatru, dzień szybko ustępuje nocy, pojawiają się pierwsze przymrozki… To znak, że niebawem przywitamy zimę. Okres jesienno – zimowy to trudny czas nie tylko dla nas, ale również dla naszych pojazdów. Zadajemy sobie pytanie: jaki płyn do spryskiwaczy wybrać? Odpowiedni – czyli jaki?
Płyn do spryskiwaczy a bezpieczeństwo na drodze
Mało kto jest świadomy tego, że płyn do spryskiwaczy pełni bardzo ważną rolę. To dzięki niemu skutecznie możemy oczyścić szybę z zanieczyszczeń drogowych, pomaga zachować odpowiednią widoczność, a w trakcie przymrozków pozwala na szybkie odmrożenie przedniej szyby. Wbrew pozorom wybór odpowiedniego płynu nie jest łatwy. Na co warto zwrócić uwagę przy jego zakupie?
Temperatura zamarzania płynu
Jesienne przymrozki potrafią zaskoczyć. Zaskakują nas tak samo jak niespodziewanie zamarznięty płyn w spryskiwaczach. Dlatego warto zawczasu wymienić go na jesienny lub zimowy. Oba różnią się temperaturą zamarzania. Wybierając płyn na jesień wystarczy, że na jego opakowaniu będzie wskazana temp. do -10 stopni C., natomiast zimowy warto wybierać do -22 stopni C. lub (o ile to możliwe) do niższej temperatury. Wlanie takiego płynu do zbiorniczka zagwarantuje nam, że nie będzie krzepł w układzie, dzięki czemu nie zawiedzie nas przy dużych spadkach temperatur. Oczywiście, i ten rodzaj płynu ma swoje wady- jest nim specyficzny zapach. Im niższa temperatura zamarzania tym więcej alkoholu w roztworze. W droższych markach zapach skutecznie ukrywa przyjemna kompozycja zapachowa, w tych tańszych niestety odczujemy różnicę w aromacie. Nuta alkoholu będzie drażniła nasz nos.
Czy więcej znaczy mniej?
Na rynku możemy spotkać płyny, które zawierają w sobie dodatki uszlachetniające taki jak m.in. nanocząsteczki, których zadaniem jest dodatkowa ochrona szyb i reflektorów w aucie. Uszlachetnienia sprawiają, że szyba znacznie łatwiej jest oczyszczana z zabrudzeń. Ponadto film, który powstaje z nanocząsteczek, zabezpiecza ją przed kolejnymi zabrudzeniami. Nie bez kozery jest fakt, że tego rodzaju płyny mają dodatkową zaletę – zwiększają widoczność. mikroskopijne cząsteczki przyczepiają się do powierzchni, niwelują mikrorysy. Płyny jakości premium dbają również o równe prowadzenie pióra wycieraczki po powierzchni szyby. Skakanie wycieraczki po szybie? Nie w tym wypadku. Dzięki nanocząsteczkom pióro stawia mniejszy opór, przez to równomiernie pracuje na szybie.
Płyn do spryskiwaczy a prawo
Aby płyn do spryskiwaczy mógł pojawić się na sklepowych półkach powinien spełniać konkretne warunki. W dobie dbania o środowisko warto pamiętać o tym, że im mniej chemicznych składników tym lepiej – wpisujemy się w trend eko, bez utraty efektywności jego stosowania. Nowoczesne płyny zawierają w sobie bukiet zapachowy oparty na naturalnych składnikach, a do jego produkcji używany jest alkohol etylowy. Znajdziemy w nim również glicerynę, która zabezpiecza uszczelki w pojazdach przed parceniem i innymi uszkodzeniami. Środki powierzchniowo czynne często są oparte o naturalne składniki, dzięki czemu są neutralne dla środowiska. W przypadku przepisów o ruchu drogowym warto wspomnieć, że za brak czystej szyby można otrzymać mandat. Dlatego tak ważne jest sprawdzanie poziomu płynu do spryskiwaczy przed ruszeniem w trasę. Ponadto w bagażniku warto posiadać dodatkowy zapas na tzw. „czarną godzinę”. Brak płynu w zbiorniczku jest wykroczeniem, za który może grozić mandat karny.
Podsumowując…
Aby mieć pewność niezawodności oraz czystej szyby warto zainwestować w lepsze płyny do spryskiwaczy. W okresie zimowy ma to duże znaczenie, gdyż na ulicy znajduje się większa ilość zanieczyszczeń. Błoto pośniegowe, roztwór soli i środków do odladzania dróg, płyny eksploatacyjne z innych aut znajdujące się w kałużach. To wszystko wymaga skutecznego środka do oczyszczania. Przy wyborze płynu warto pamiętać o temperaturze krzepnięcia – im niższa tym lepiej. Mamy gwarancję, że płyn w wężykach nam nie zamarznie, a uszlachetnienia pozwolą na lepsze zabezpieczenie szyby, łatwiejszą pracę wycieraczek oraz mniejsze obciążenie dla środowiska naturalnego.
Zobacz inne artykuły: KLIKNIJ TUTAJ