Z racji gwałtownych zmian cen na stacjach każdy zastanawia się w jaki sposób można zaoszczędzić na paliwie. Jedną z metod są podstawowe zasady płynnej jazdy. Dzięki nim, jazda będzie nie tylko bardziej ekonomiczna, komfortowa, ale i bezpieczniejsza. Każdy zna na pewno kilka zasad z przygotowań do zdania prawa jazdy. W tym artykule przypomnimy kilka z nich.
Zasady płynnej jazdy – przewidywanie i reakcje.
Podstawową zasadą jest jazda bez gwałtownych przyśpieszeń i hamowania. Manewry powinny być wykonywane płynnie, unikając szarpania i hamowania na ostatnią chwilę. Utrzymywanie bezpiecznego dystansu między samochodami umożliwia płynną jazdę, wówczas każdy ma czas na odpowiednią reakcję i nie musi być ona gwałtowna. Jest to ogromne ułatwienie dla wszystkich członków ruchu drogowego. Kolejną ważną rzeczą jest sygnalizowanie naszych zamiarów. Wielu kierowców nie pamięta, by zasygnalizować przed skrętem. Często w takich przypadkach dochodzi do stłuczki, a wystarczy jej uniknąć włączając kierunkowskaz. Kierowca jadący za nami powinien mieć czas, by zwolnić.
Ekonomiczność a zasady płynnej jazdy.
Pierwszą z zasad płynnej jazdy jest utrzymanie obrotów silnika na odpowiednim poziomie. Najwięcej paliwa zużywamy w momencie, gdy wskazówka przekracza 2500 obrotów (w przypadku Diesla będzie to 2000 obrotów). Jest to znak, aby zmienić bieg, jeśli chcemy, by jazda była ekonomiczna.
Zasady płynnej jazdy obowiązują również w kwestii hamowania. Hamowanie silnikiem zdecydowanie zmniejsza zużycie paliwa. W jaki sposób? Otóż przy takim zwalnianiu wtryskiwacze zwyczajnie nie pracują. Wówczas nie występuje zużycie paliwa. W ten sposób oszczędzamy również klocki hamulcowe oraz tarcze. Minusem jest hamowanie w ten sposób zimą, gdy nawierzchnia jest śliska. W przypadku nieumiejętnego wykorzystania techniki możemy nawet wpaść w poślizg.
Przydatnym gadżetem może okazać się nawigacja GPS, lub CB radio. W przypadku korków spowodowanych wypadkiem, lub dużą ilością samochodów jest to niezbędnik, gdyż w prosty sposób możemy ominąć zatłoczony odcinek drogi wykorzystując skrót, lub poboczną drogę. Bardzo łatwo oszczędzamy wtedy paliwo, jak i czas.
Stosowanie do zasad.
Zasady płynnej jazdy nie są trudne do zapamiętania, często wdrażane w życie stają się nawykiem. A o takie dobre nawyki warto dbać, by każdemu jeździło się łatwiej i ekonomiczniej. Oczywiście znajdą się kierowcy, którzy są wierni swoim przyzwyczajeniom, a te nie zawsze są dobre, wręcz przeszkadzają innym uczestnikom ruchu. Pamiętajmy nie tylko o sobie na drodze, ale o innych kierowcach, którzy jadą za nami.
Stosujecie zasady płynnej jazdy?
Zachęcamy do zapoznania się z innymi naszymi artykułami.