Rozwój logistyki – Polska jednym z głównych krajów

Rozwój logistyki – Polska jednym z głównych krajów
Ikona daty 09.03.2021

Rozwój logistyki – Polska jednym z głównych krajów

Każdy dobrze wie, że rok 2020, dla każdego właściciela firmy był dużym wyzwaniem. Wiele przedsiębiorstw (w tym firmy transportowe) musiały pozamykać lub zamrozić swoje działalności gospodarcze. Firmy transportowe, spedycyjne oraz logistyczne traciły zlecenia oraz stałych klientów, przez surowe restrykcje Panujące w naszym kraju i na całym świecie. Wielu przewoźników straciło pracę, niektórym obcięto pensje i wydawać się mogło, że sytuacja zmierza w złym kierunku. Jeśli jednak popatrzymy na 2020 rok, z perspektywy branży logistycznej, szybko okazuje się, zostanie nam przedstawiony zupełnie inny obraz.

Inwestycja w logistykę – Europa

To o czym warto poinformować to fakt, iż branża logistyczna osiągnęła nowy rekord europejskich inwestycji. Mimo trudnych czasów, wydatki na rozwój logistyki były o 5% większe, niż w przypadku 2019 roku. Może się wydawać, że jest to bardzo mały wzrost, jednak jeśli scalimy ze sobą statystyki z wcześniejszych lat, szybko okazuje się, że jest to ogromny rozwój. Względem minionych lat 2015-2019 inwestycja wzrosła aż o 24%.

Statystyki wskazują, że inwestycja została przekazana w głównej mierze na budowę przestrzeni magazynowej. Mimo, iż większość firm była zamrożona, a swoją działalność rozpoczęła po kilkutygodniowej przerwie, to Inwestorzy nie próżnowali i stawiali co raz to większe hale. Zapewnili tym samym komfort i swobodę w przechowywaniu i przesyłaniu towaru. Spekulacje na temat magazynów są różne. Nasze źródło podaje, że stawianie hal było odpowiedzią na panującą pandemie, gdyż gwarancją biznesowego bezpieczeństwa było gromadzenie przeróżnych towarów.

Rozwój logistyki – Polska na tle Europy?

To co może szczególnie zainteresować Polaków, to informacja „Jak Polska wypada na tle Europy”. W gruncie rzeczy nie jest aż tak źle, jak mogłoby się wydawać. Dla wielu może być to szok, natomiast krajowe magazyny logistyczne zostały powiększone aż o 5,2 mln metrów kwadratowych. Taka przestrzeń, to ogromny potencjał na rozwój wielu branż w Polsce. Wynik ten jest mniejszy tylko o 1,6 mln metrów kwadratowych, względem naszych sąsiadów – Niemiec. Ci zaś, są Europejskim rekordzistą pod względem rozwoju logistyki. Warto wspomnieć, że Polacy mają znacznie większy współczynnik rozwoju branży logistycznej, niż w przypadku krajów takich jak Wielka Brytania czy Hiszpania.

Zachęcamy do sprawdzenia innych naszych artykułów!

Przeczytaj poprzedni artykuł