Opony to jeden z najważniejszych elementów samochodów. Na pierwszy rzut oka, każda opona wygląda podobnie, natomiast podchodząc bliżej możemy dostrzec dużo różnic. Takimi różnicami są chociażby rozmiar i wzór bieżnika. Rodzajów opon jest naprawdę tysiące. Z czasem pojawiają się problemy dotyczące rodzajów, technologii i właściwości opon. Pojawiają się pytania jakie opony wybrać.
Wybór opon to podstawa
W pracy zarządcy który operuje flotą transportową przychodzi moment, w którym musi wybrać ogumienie. Trzeba zadać sobie przede wszystkim pytanie, jaki ciężar będzie przewożony, oraz po jakiej nawierzchni będzie poruszał się pojazd. W ten sposób uzyskamy odpowiedź, na jakie właściwości opon powinniśmy zwrócić uwagę. Kolejną sprawą na jaką trzeba zwrócić uwagę, to fakt jak daleko będzie podróżował dany pojazd, jak bardzo chcemy obniżyć spalanie paliwa oraz wytrzymałość i odporność opony na różnego rodzaju wykruszenia, przecięcia czy odpryski.
Oznaczenie opony
Na ścianie bocznej opony możemy wyczytać różne informacje. Wyróżnia się ciągiem cyfr i liter szyfru. Dzięki nim dowiemy się o szerokości opon, wysokości profilu, rodzaju konstrukcji a także średnicę obręczy. Dodatkowo możemy się dowiedzieć, jaki ciężar może spoczywać na danej oponie, oraz jaką prędkość można rozwinąć przy danym rodzaju opony. W tym przypadku lepiej zwrócić uwagę na zalecenia producenta pojazdu. Należy też zwracać uwagę na typ opon pod względem jej umiejscowienia na osi pojazdu.
Bezpieczeństwo to podstawa
Każdy wie, że zadaniem opon jest trzymanie przyczepności, co przeradza się na bezpieczeństwo kierowcy oraz osób uczestniczących w ruchu drogowym. Ważna jest skuteczność hamowania, gdyż tir wraz z całym załadunkiem potrafi ważyć kilkanaście ton co przyczynia się na długość hamowania. Oczywiście umiejętności kierowcy są w tym przypadku również ważne, lecz warto jest dmuchać na zimne i zapewnić mu dobry stan opon.
Zaoszczędź na transporcie
Zakup opon to zaledwie 5% wydatków podczas prowadzenia działalności transportowej. Trzeba zwrócić jednak uwagę na fakt, że ogumienie wpływa także na koszty paliwa, napraw czy utrzymania pojazdów. Właściwe zarządzanie oponami pozwoli nam zoptymalizować koszty operacyjne floty. Dzięki prawidłowemu ciśnieniu w oponach zmniejszymy opory toczenia, co przyczynia się na mniejsze zużycie paliwa. Dobrze dobrane ogumienie, to także dłuższa żywotność. Dodatkowo mniej narażeni jesteśmy na awarię podczas transportu, co jest niesamowicie istotne w tej branży.
Tańsza eksploatacja
Prawidłowy stan opon niesamowicie wpływa na bezpieczeństwo oraz efektywność floty transportowej. Stała kontrola opon i dostarczanie im odpowiedniego ciśnienia sprawi, iż spalanie będzie dużo niższe, a podróżowanie będzie bezpieczniejsze. Jako zarządca floty powinieneś zwracać uwagę na te elementy, gdyż oszczędzanie nie zawsze jest korzystne. Narażamy tym naszych pracowników a także firmę, na potężne straty.
Podsumowanie
W tej branży stan pojazdów jest niesamowicie istotny, dlatego należy sprawdzać wszystkie elementy narażone na awarię. Opony właśnie do nich należą. Postaraj się zadbać o bezpieczeństwo swoich pracowników a także na osoby uczestniczące w ruchu drogowym.