Transport drogowy ma swoje stabilne miejsce w historii gier komputerowych. 19 października minie 8 lat od premiery gry Euro Truck Simulator 2 autorstwa studia SCS Software. Studio mające swoją siedzibę w Pradze w ciągu ponad 20 lat swojej działalności wydaje gry symulatorowe oparte o jazdę samochodami ciężarowymi. Na swoim koncie mają m.in. serię gier 18 Wheels of Steel, których akcja ma miejsce w Stanach Zjednoczonych. W 2008 roku ukazała się pierwsza gra, która przeniosła rozgrywkę do Europy – Euro Truck Simulator. Gra okazała się jednak umiarkowanym sukcesem – była niewielka mapa w porównaniu z poprzedniczkami, samochody ciężarowe nie były licencjonowane, a także w grze zdarzały się błędy np. w Poznaniu widać było wysokie pasma górskie.
Początek serii Euro Truck Simulator
Studio SCS Software przestało wspierać pierwszą część ETS stosunkowo szybko i rozpoczęło pracę nad następcą grupy. W ten sposób dochodzimy do dzisiejszej gry-bohaterki. I zarazem fenomenu w świecie gier – symulator jazdy ciężarówkami jest dość ograniczoną formułą. Pokonujesz trasy między miastami, które wraz z kolejnymi aktualizacjami stają się co raz bardziej złożone, ale jednak ciągle robisz to samo. W Euro Truck Simulator 2 deweloperzy postarali się o to, by gracz w końcu mógł utworzyć własną firmę i zatrudniać innych kierowców AI. Mapa Europy została w końcu opracowana w taki sposób, że można znaleźć realne miejsca w wirtualnej rozgrywce.
Od wersji 1.18. pojawiły się licencjonowane ciężarówki: Scania, Renault, MAN, Mercedes-Benz, Daf, Volvo i Iveco. Jedynym minusem, który tak naprawdę przez lata powtarza się w przypadku gier z serii Euro Truck Simulator lub 18 Wheels of Steel jest model wypadków, gdzie nieodzwierciedlone są uszkodzenia pojazdów. Z jednej strony ujmuje to grze realizmu z drugiej strony trzeba mieć świadomość jak wielkim wyzwaniem byłoby zoptymalizowanie wówczas całej gry.
Transport drogowy – budowa fenomenu w świecie wirtualnym
Mimo wszystko, gracze pokochali Euro Truck Simulator 2, czego potwierdzeniem są dane z platformy Steam. Dziennie gra w nią około 25 tysięcy osób na całym świecie, a w kwietniu tego roku padł rekord – jednocześnie online było ponad 60 tysięcy wirtualnych kierowców. Co więc takiego jest w tej grze? Przede wszystkim studio SCS szybko rozpoczęło wydawanie dodatków rozszerzających mapę. Niecały rok po premierze wersji podstawowej w sklepach ukazał się dodatek Going East! w którym gracz dostawał nowe 15 miast do zwiedzenia (17, po aktualizacji 1.19) – w Polsce, Czechach, na Węgrzech oraz na Słowacji. To spowodowało, że nawet jeśli ktoś w ciągu 11 miesięcy objechał znaczną większość dotychczasowej mapy, dostał nowy, właściwie podwojony teren do ciężarówkowej ekspansji. I tą ścieżką podążyli czescy deweloperzy.
Transport drogowy – Dodatki do ETS2
W maju 2015 roku miała premiera kolejnego dodatku o podtytule Skandynawia. Z tym dodatkiem gra poszerzyła się o nowe siatki dróg oraz 27 nowych miast w Danii, Norwegii i Szwecji. Wraz z dodatkiem do gry dodane zostały nowe firmy przewozowe inspirowane istniejącymi. Od czasu dodatku Skandynawia producent SCS Software co roku raczy miłośników 18 kółek kolejnymi dodatkami:
- 2016 – Vive la France!, dodano pozostałą część Francji (35 nowych miast);
- 2017 – Italia, dodano kolejne 22 nowe miasta we Włoszech;
- 2018 – Beyond the Baltic Sea (w Polsce Bałtycki Szlak), dodano nowe kraje: Litwa, Łotwa
i Estonia, do tego południowa część Finlandii i północno-zachodnia część Rosji; - 2019 – Road to the Black Sea (w Polsce Droga do Morza Czarnego), dodano terenu Morza Czarnego – Rumunię, Bułgarię oraz część Turcji (europejską).
Pod koniec 2020 roku ma mieć miejsce premiera dodatku Iberia, w którym gracze będą mogli ruszyć na podbój Półwyspu Iberyjskiego. Otworem stanie między innymi Hiszpania, Portugalia, a także prawdopodobnie Gibraltar i Andora.
Kolejną z zalet Euro Truck Simulator 2 był rozwój platformy Steam. Dzięki dostępnemu tam warsztatowi gracz może dodać do gry nieoficjalne modyfikacje map, naczep, ciężarówek oraz różnych elementów wyposażenia pojazdów.
Krok milowy – wprowadzenie zleceń zewnętrznych
Już pod koniec 2013 roku do gry dodano możliwość pobierania zleceń zewnętrznych za pomocą platformy World of Trucks. To oficjalna platforma autorstwa SCS Software, dzięki której kierowcy mogą dzielić się swoimi zrzutami ekranów z gier. Mogą również zmienić tablice rejestracyjne na ciągniku, a także dodać własnego, spersonalizowanego avatara. Co jakiś czas za pomocą platformy organizowane są okolicznościowe wydarzenia. Podczas wydarzeń, gracze przewożą po całej Europie specjalnie ładunki w nagrodę dostając atrakcyjne dodatki: wyposażenia kabin, malowania kabin, opony etc. Wprowadzenie tej platformy odświeżyło w połączeniu z dodatkiem Going East! formułę gry.
Transport drogowy – Gra sieciowa
Wydaje się, że za fenomenem ETS2 w największym procencie stoi coś, czego nie zrobili pracownicy SCS Software, a… gracze. 1 maja 2014 roku miała premiera pierwszej wersji multiplayera do ETS2 nazywającego się TruckersMP. Przez ponad 6 lat istnienia tego nieoficjalnego dodatku zarejestrowało się ponad 3,5 miliona wirtualnych kierowców oraz 21 tysięcy firm przewozowych. W ten sposób wielka internetowa społeczność kierowców znacznie skróciła dystans. W połączeniu z regularnymi działaniami ze strony producentów gry, tchnęła w nią nowe życie. Codziennie dziesiątki tysięcy wirtualnych kierowców pokonuje tysiące kilometrów. Przewożą setki ton wirtualnych materiałów po całej Europie. Spotykają się na różnych komunikatorach pozwalających im na kontakt w grze i w multiplayerze.
Podsumowanie
Gra Euro Truck Simulator 2 pomimo 8 lat nie zestarzała się ani trochę. Dzięki mądrej polityce prowadzonej przez deweloperów miłośnicy ciężarówek mogą co rusz pokonywać nowe trasy.
Z pewnością studio SCS Software zmuszone było wstrzymać prace nad innymi grami. Jednak z pewnością sukces finansowy ETS2 wynagradza im to w pełni. Regularnie gra znajduje się wśród 20 najczęściej streamowanych gier przez użytkowników portalu Twitch. W ten sposób poza realnym transportem drogowym, który jest istotną częścią gospodarki, rozszerzyła się także jego wirtualna odmiana. Załączone obrazki idealnie to przedstawiają.
Zachęcamy również do przeczytania bloga pt.”FLIGHT SIMULATOR 2020 – TRANSPORT LOTNICZY I PRAWDZIWY ŚWIAT„.