Transport międzynarodowy – Rosnący popyt na spedycję drogową, kolejową, morską i lotniczą

Transport międzynarodowy – Rosnący popyt na spedycję drogową, kolejową, morską i lotniczą
Ikona daty 13.03.2020

Transport międzynarodowy – Rosnący popyt na spedycję drogową, kolejową, morską i lotniczą

Proces globalizacji rozszerza się z roku na rok, dlatego z tego powodu kraje z całego świata integrują się, nawiązują współpracę po to, by żyło nam się co raz lepiej. Dynamicznie rozwijający się transport wraz z handlem, pozwala nam wybrać się do naszego ulubionego sklepu, by sięgnąć po produkty pochodzących z egzotycznych krajów.  Oczywiście kraje zachodniej Azji, takie jak Chiny mają najlepiej rozwiniętą gospodarkę, dostarczają nam wszelakiego rodzaju artykuły, które cieszą się popularnością oraz niezawodnością. Choć nastał bardzo ciężki okres dla całego świata z powodu koronywirusa, to pomimo tak wielkiej epidemii, wciąż narasta popyt na różnego rodzaju produkty, co w parze idzie z rosnącym popytem na spedycję lotniczą, morską, drogową, oraz kolejową.

Znaczenie transportu międzynarodowego

W efekcie procesów globalizacyjnych nie tylko ludzie migrują miedzy państwami, wyspami czy kontynentami. Z tego powodu, duże firmy stawiają na wymianę towarową. Współczesne aglomeracje miejskie w przestrzeni handlowej, oferują nam produkty pochodzące z różnych zakątków świata, począwszy od towarów z egzotycznej Azji, poprzez Amerykę, Afrykę czy Australię. Transport jest niezwykle ważny w naszym dzisiejszym życiu, dlatego większość firm inwestuje w tego rodzaju usługę. Trzeba również zaznaczyć, iż z racji tak prężnie rozwijającego się transportu, cena za dostarczenie produktów jest znacznie mniejsza, niż na przestrzeni kilku lat wstecz. Czas to pieniądz, dlatego przedsiębiorstwa zajmujące się transportem stawiają na szybkość dostarczenia zamówienia z punktu A, do punktu B. Do tego niezbędna jest sieć infrastruktury drogowej, kolejowej, morskiej, lotniczej czy przeładunkowej, która dodatkowo pozytywnie wpływa na jakość i szybkość dostarczonego produktu. To właśnie dlatego państwa dążą do ciągłego poszerzania swoich sieci komunikacyjnych. Dzięki takim zabiegom, współpraca międzynarodowa staje się dużo prostsza i żwawsza.

Transport drogowy

W okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2019 r. Główny Inspektorat Transportu Drogowego (GITD) wydał aż 31 790 wypisów z licencji, na wykonanie międzynarodowego transportu towarów (w tym 6 090 nowych i 25 700 odnowionych dokumentów). W efekcie końcowym, 31 grudnia ubiegłego roku, w obiegu było ponad 246 tys. aktualnych licencji na przewóz towarów na terenie Unii Europejskiej. Jeśli podsumujemy ten dane, to 2018 r., to dostrzeżemy spory wzrost w ilości aktualnych licencji, co w parze idzie z większą ilością kierowców wykonujących swój zawód. Informacje te wskazują na potencjał rynku w zakresie drogowego transportu międzynarodowego. Oznacza to, iż więcej osób postawiło na swoje umiejętności kierowania pojazdu i chcą spróbować swoich sił w ciągłej podróży i transporcie towaru.

Transport kolejowy

Pomimo rozwoju nowego jedwabnego szlaku, to rok 2019 trzeba zaliczyć do stratnych, gdyż Polskie pociągi w 2019r. przetransportowały ok 237 mln ton ładunków. Choć jest to potężna i niewyobrażalna liczba dla przeciętnego człowieka, to jednak statystyki nie kłamią, a udowadniają, że spadek wynosi 5% co w przeliczeniu daje nam ok 13 mln ton strat. Jak to jest w ogóle możliwe, że Polskie koleje odnotowały straty? Pomimo nowych połączeń, które zostały zbudowane stricte na potrzebę transportu ładunków, trzeba zaznaczyć, iż Polskie koleje nie dysponują pociągami, które mogłyby transportować towar po danym wymiarze szyn. Ważną informacją jest także fakt, iż w 2020r. istnieje duża szansa, na odnotowanie zysków, gdyż dotarł do nas pierwszy pociąg, który jest w stanie zrealizować połączenie z Środkowochińskiego Xi`an z Euroterminalem Sławków. Taka inwestycja z pewnością pozytywnie wpłynie na gospodarkę oraz na szybkość przewożonego towaru, a także pozytywnie wpłynie na cenę transportu oraz na koszty związane z dostarczeniem produktu. Transport kolejowy z pewnością sprawdzi się w przypadku przedsiębiorstw, które dostarczają potężną liczbę towaru, np. węgiel, zboże, paliwo czy różnego rodzaju złoża. Taki środek transportu z pewnością odnajdzie się, podczas długiej podróży np. z Polski do Chin.

Transport lotniczy

Transport lotniczy od dawien dawna najszybciej realizuje transport towarów z punktu A do punktu B. Nic dziwnego, skoro osiąga niewyobrażalną prędkość, a także omija wszelkie korki czy nagłe wypadki na drogach. Kolejnym atutem tego rodzaju transportu jest zminimalizowane ryzyko kradzieży, czy zniszczenia załadunku. Z racji niezawodności i prędkości realizacji, trzeba za niego zapłacić nie małą kwotę, gdyż jest to najdroższy z możliwych rodzajów transportu. Droga powietrzna w szczególności sprawdzi się dla przedsiębiorców, którzy transportują egzotyczny i drogi ładunek. Rok 2019 nie był szczęśliwym rokiem, gdyż tak jak w przypadku transportu kolejowego, zostały odnotowane spadki. Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Lotniczych (IATA) szacuje, że 2020r. będzie odbiciem się od minionego roku, a z szacunku ekspertów wynika, że przychody z międzynarodowego transportu lotniczego powinny zapewnić lotniczym przewoźnikom ok 101,2 mld dolarów. Trzeba zaznaczyć, iż szacunki te mogą ulec zmianie za sprawą pandemii koronawirusa.

Transport morski

Transport morski odgrywa potężną rolę w gospodarce oraz w transporcie. Jest niezwykle istotny, ponieważ stanowi wsparcie aż 90% handlu towarowego. Wielkość towaru nie stanowi tutaj żadnego problemu. Fracht morski jest przede wszystkim tanim wyborem, natomiast ryzyko jakie ze sobą niesie to zniszczenie oraz długość realizacji transportu. Ten rodzaj transportu idealnie sprawdzi się w przypadku towaru, który nie podlega dacie ważności, dlatego różnego rodzaju zabawki, sprzęty RTV/AGD itp. to idealny produkt, który możesz dostarczyć drogą morską. Niestety być może, wkrótce w efekcie wprowadzania norm regulujących zanieczyszczenia środowiska IMO 2020, ceny przewozu towarów drogą morską znacznie wzrosną. Międzynarodowa Rada Żeglugowa wskazuje, że z racji panującego wirusa, rok 2020r może nie być zbyt owocny dla transportu międzynarodowego.

Podsumowanie

Wspólną cechą wymienionych rodzajów transportów, jest przede wszystkim to, że pracują w ruchu oraz ciągle się rozwijają. Dodatkowo od transportu uzależnione jest 94% przedsiębiorstw, co stanowi potężny współczynnik. To właśnie dzięki transportowi, jesteśmy w stanie udać się do centrum handlowego, w celu zakupienia nowej bluzy, obudowy do telefonu, czy zjedzeniu czegoś na mieście. Choć transport jest bardzo niedoceniany, to trzeba mieć na uwadze, iż bez niego wybuchłyby wszelkie zamieszki, zaczęłoby brakować żywności, a chaos jaki by zapanował prowadziłby do apokalipsy.