Wiemy nie od dziś, że transport jest niezbędnym elementem niemalże każdej gałęzi gospodarki. Infrastruktura transportowa rozwija się w niesamowicie szybkim tempie, co niekorzystnie wpływa na środowisko. Odbija się to na społeczeństwie a także na otaczającym nas świecie, czyli przyrodzie. Jaki wpływ ma transport drogowy na środowisko?
Transport drogowy
Wiele osób należących do obrońców środowiska mówi o smogu. Część ludzi nawet nie zwraca na to uwagi, po prostu życie z dnia na dzień, nie zdając sobie sprawy z tego, jaki niekorzystny wpływ na środowisko ma ta forma transportu. Ten rodzaj przemieszczania się stał się głównym źródłem lokomocji nie tylko w naszym kraju. Jest to jednak główne źródło emisji zanieczyszczeń powietrza. Na dzień dzisiejszy nie jesteśmy w stanie tego przeskoczyć i choć na rynek zostały wprowadzone elektryczne samochody, to nie każdego stać na taki wydatek. Wszystko zmienia się z perspektywą czasu. Prawdopodobnie za 20-30 lat już każdy będzie dysponował takim pojazdem, tylko należy zadać sobie pytanie, jak zmieni się świat i jakie nastąpią nieodwracalne zmiany na przestrzeni ¼ wieku. W Unii Europejskiej jest zarejestrowanych ponad 267 mln pojazdów, z czego 87% stanowią samochody osobowe. Gdzie pozostałe 6 kontynentów, które również korzystają z tego rodzaju transportu? Sama nasuwa się odpowiedź, jak duży wpływ na środowisko ma wygodne poruszanie się pojazdem.
Czy to na pewno przez samochody?
Jak wiadomo, w zimową porę roku, my jako ludzie musimy dbać o ciepło w domach. Ludzie zaczęli korzystać z gazowych pieców a także z fotowoltaiki, lecz stanowi to nie wielki współczynnik w porównaniu do ludzi, którzy korzystają z pieców napędzanych węglem, drzewem czy śmieciami. Ale czy jest to główny powód zanieczyszczeń? W Święta Bożego Narodzenia został sprawdzony współczynnik zanieczyszczenia powietrza. Okazało się, że stężenie zanieczyszczeń w powietrzu było dużo niższe niż w pozostałe dni. Ludzie korzystając z wolnych chwil siedzieli w domach z całą rodziną, przez co zanieczyszczenie mocno spadło, pomimo iż z kominów ciągle się dymiło.
Jak chronić środowisko?
O ile w przypadku srogich zim, to zadanie jest bardzo ciężkie do zrealizowania, tak w nadchodzącą wiosnę możemy przyczynić się do ratowania świata. Powietrze nie jest takie złe, wystarczy je dobrze pogryźć. Taki żart usłyszałem kiedyś w kabarecie i choć potrafi on wywołać uśmiech na twarzy, to warto się zastanowić, czy rzeczywiście tak nie jest. Mamy końcówkę stycznia, do 21 marca już niedaleko. Nowym postanowieniem noworocznym zdecydowanie powinno być ratowanie świata, a wszystko za sprawą tego, że ludzie w ciepłe dni przesiedliby się na rowery, zamiast korzystać z samochodów. Pomyślisz, że to dosyć bezsensowne postanowienie… nic bardziej mylnego, gdyż 80% ludzi wreszcie przestałoby narzekać na swoją wagę. Świetny pomysł, więc dlaczego z niego nie skorzystać? Rozważ ten pomysł i podziel się nim ze swoimi znajomymi.