Wpływ soli na auto

wpływ soli na auto
Ikona daty 30.12.2022

Wpływ soli na auto

Zima, na drogach ślisko, za oknem mróz… to znak, że drogowcy pracują na pełnych obrotach. Piaskarki, solarki oraz ciężki sprzęt, który walczy z zaspami śnieżnymi. W takich warunkach tony soli trafiają na polskie drogi w formie solanki lub sypkiego materiału. Wpływ soli na auto – co warto o tym wiedzieć?

Sól w walce z zimą

Od dawna sól jest stosowana do roztapiania śniegu i lodu na jezdni. Dzięki swojej skuteczności i zdolności do obniżania temperatury topnienia, daje kierowcom szanse na normalne korzystanie z dróg. Niestety jej zastosowanie ma swoje wady i zalety. Jak wpływa na nasze pojazdy? Czy ma wpływ na środowisko?

Korozja czyli co z tym autem?

Niestety sól negatywnie wpływa na nasze pojazdy. Należy zwrócić szczególną uwagę na przejeżdżający pług z włączonym rozrzutnikiem do jej rozsiewania. Bywa i tak, że rozpędzone ziarna chlorku sodu z impetem uderzają w nasze pojazdy, tym samy ziarnują lakier. W przypadku większych bryłek dochodzi do fizycznych i widocznych uszkodzeń lakieru, co może wiązać się z wysokimi kosztami korekty lakieru lub nawet malowania całych elementów. W siarczystą zimę uderzenie bryłą soli może doprowadzić do wgniecenia karoserii naszego samochodu.

Dlaczego auto rdzewieje – wpływ soli na auto?

W trakcie zimy na polskich drogach lądują tysiące środka do niwelowania szklanki na drodze, śniegu. Niestety nie jest to obojętne dla naszych środków transportu. Wieloletnie narażenie na roztwór chlorku sodu, który znajduje się w kałużach na drodze, powoduje korozję blach. Przysłowiowa „ruda” pojawia się na nadkolach, progach, klapach bagażnika czyli miejscach, które najbardziej się narażone na kontakt z solą. Z racji mody na lakiery wodne, które pokrywają elementy pojazdów, nawet nowe auto po kilku latach może wymagać wizyty u mechanika.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Wpływ soli na auto jest ogromny, ale ta sama sól w znaczny sposób wpływa na środowisko. W trakcie roztopów woda trafia do studzienek odprowadzających ją do systemu kanalizacji lub bezpośrednio do cieków wodnych. Finalnie trafiają one do morza bałtyckiego, ale po drodze mogą siać spustoszenie w sztucznych zbiornikach wodnych. Zwiększone zasolenie ma bezpośredni wpływ na faunę i florę w akwenie. Niska odporność na zmiany środowiskowe organizmów sprawia, że przez zmiany związane z PH wody, jak i jej ogólną zmianę właściwości fizycznych, organizmy te wymierają. Natura ubożeje, co przekłada się na zmiany w ekosystemie.

Podsumowanie

Sól jest skutecznym środkiem walki z zimą, ale ma bezpośredni wpływ na środowisko naturalne oraz stan naszych pojazdów. Korozja elementów blacharskich, a w przypadku ekosystemu- wymieranie gatunków, to tylko przykłady pokłosia wynikającego ze stosowania chlorku sodu na polskich drogach.

Zobacz inne nasze artykuły: KLIKNIJ TUTAJ