Auta z zagranicy – czy warto kupić

auta z zagranicy
Ikona daty 13.01.2023

Auta z zagranicy – czy warto kupić

Tysiące samochodów z Niemiec, Francji, Belgii, Austrii, Niderlandów czy nawet z dalekich krajów azjatyckich trafiają do naszego kraju. Polacy kupują auta na potęgę. Mimo wysokiej inflacji, kryzysu spowodowanego epidemią oraz wielu innych powodów wybieramy samochody używane. Auta z zagranicy robią furorę – pytanie czy warto je wybrać? Oto kilka rad zanim zdecydujesz się na importowaną, wymarzoną „furę”.

Auta z zagranicy- historia prawdziwa

„Z małym przebiegiem…”, „Oryginalny przebieg…”, „Oryginalny lakier…”, „Nie bite…” i wiele innych nagłówków zachęcających nas do zakupu danego pojazdu. Niestety, na rynku jest niebywale ciężko trafić na godny zaufania egzemplarz. Wielu handlarzy celowo ukrywa informacje o przebytych zdarzeniach drogowych z udziałem konkretnego samochodu. Tuszowanie prawdy ma za zadanie zwiększyć sprzedaż i skłonić potencjalnego klienta do zakupu tego „idealnego” modelu. Bywa i tak, że po domknięciu transakcji wychodzą kłamstwa, a zaczyna się batalia sądowa o odzyskanie pieniędzy.

O czym warto pamiętać kupując importowane auto używane?

Przede wszystkim warto zainteresować się jego historią serwisową. Książka serwisowa to podstawa. Warto jednak mieć na uwadze, że i takie są fałszowane. Ma to na celu udowodnienie oryginalnego przebiegu oraz fakt dbania o auto. Jeśli chcemy mieć pewność, że faktycznie wymiany płynów eksploatacyjnych oraz inne naprawy miały faktycznie miejsce, warto zweryfikować to w ASO, które ma dostęp do bazy z w/w informacjami.

Kolejną rzeczą, o której warto pamiętać, jest badanie powłoki lakierowej specjalnym czujnikiem. Sprawdzenie to da jasną odpowiedź czy były prowadzone jakiekolwiek prace naprawcze. Jeśli grubość lakieru będzie odbiegała od fabrycznej, różne elementy będą miały różną grubość – jest to dla nas sygnał, że auto miało szkodę.

Warto również wspomnieć o dokumentacji, która jest nieodzownym elementem pojazdu. Pamiętaj, że kupując auto z innego kraju musisz posiadać niezbędne dokumenty. Bez tego nie będziesz w stanie przejść procesu rejestracji w Polsce. Zanim podejmiesz decyzję upewnij się, że masz je wszystkie.

Podsumowanie

Jeśli masz zamiar kupić importowane auto sprawdź jego historię, realny przebieg, stan powłoki lakierniczej oraz dokumentację. Zadbane egzemplarze też są dostępne, ale musisz pamiętać, że poza uczciwymi handlarzami trafiają się tez oszuści, którzy będą robili wszystko, abyś to u nich kupił. Mając gwarancję pewności pojazdu – jego stanu i pochodzenia, warto zainteresować się zakupem. Pojazdy ściągane z zagranicy nie są złe, o ile masz pełną świadomość, co kupujesz.

Zobacz inne artykuły: KLIKNIJ TUTAJ