Czym różni się firma transportowa od firmy spedycyjnej?

Czym różni się firma transportowa od firmy spedycyjnej
Ikona daty 03.02.2020

Czym różni się firma transportowa od firmy spedycyjnej?

Pomimo iż obie firmy zajmują się podobnymi sprawami, to jednak firmy transportowe i spedycyjne znacząco się różnią. Obie działalności zajmują się transportem, natomiast każda z nich wykonuje zupełnie inną robotę. Firma transportowa skupia się na bezpośrednim dostarczeniu ładunku z punktu A do punktu B. Firma spedycyjna zajmuje się stricte koordynacją całego procesu dostarczenia przesyłki. W tym przypadku zakres działań jest dużo szerszy niż w firmie transportowej, dlatego siłą rzeczy wymaga on szerszej znajomości rynku. W poszczególnych podpunktach szerzej przedstawię Państwu zakres działań, jakie podejmują obie firmy.

Firma transportowa i spedycyjna – niedomówienia

Nie zdarza się to zbyt często, natomiast mieliśmy sytuacje, w których występowały niedomówienia, gdyż klient który potrzebował spedycji i porady, jak najszybciej dostarczyć ładunek z punktu A do punktu B, zgłaszał się do naszej firmy. Oczywiście dysponujemy czymś takim jak doradztwo logistyczne, natomiast było niepotrzebne zgrzytanie zębów, gdyż podał złe wytyczne dotyczące naszej współpracy. Firma transportowa najczęściej udostępnia swój pojazd w celu dostarczenia konkretnego załadunku we wskazane miejsce, natomiast firma spedycyjna zajmuje się organizacją przewozu towaru. Takie firmy rzadki dysponują własną flotą, przez co musi współpracować z przewoźnikami czyli firmami transportowymi.

Czym jest firma transportowa?

By odpowiedzieć na to pytanie, posłużę się definicją, by przybliżyć Państwu temat:

Transport – Przemieszczenie ludzi, ładunków (ładunku do transportu) w przestrzeni przy wykorzystywaniu odpowiednich środków (środków transportu) np. tir, frachtowiec itp. Firmy transportowe dysponują własną flotą i udostępniają ją, wraz z przewoźnikiem, w celu dostarczenia jakiegoś ładunku z punktu A do punktu B. Zlecenia są wykonywane w ich zakresie, co oznacza, że przy dostarczeniu odpowiedniego ładunku przewoźnikowi, nie musimy się martwić o dostarczenie ładunku. Cały obowiązek jaki obarcza firmę transportową, to dostarczyć ładunek w bezpieczny sposób do wskazanego celu w wyznaczonym czasie. Przewoźnik zaczyna wykonywać swoją usługę w momencie, w którym zostaje mu przekazany ładunek, natomiast kończy, gdy ładunek zostanie dostarczony.

Czym jest firma spedycyjna?

Firma spedycyjna, tak jak sama nazwa wskazuje, zajmuje się spedycją, czyli organizuje ona przewóz towaru, czyli jaki ładunek należy zabrać, w jakich godzinach, przez jakie trasy jechać, gdzie dostarczyć ładunek, jaki jest wyznaczony czas i uzgodnić warunki do wykonania zadania. Firma zajmująca się spedycją zwykle nie dysponuje własną flotą transportową, dlatego często współpracują z innymi zewnętrznymi firmami, które są wstanie zapewnić im tą usługę. Zadaniem spedytora jest znalezienie odpowiednich przewoźników do wykonania danego zadania. Na specjalne polecenie klienta, spedytor może również zająć się kwestią zdobycia wszelkich pozwoleń, które są wymagane podczas transportu. Dodatkowo do obowiązków spedytora należy informowanie klienta, na jakim etapie znajduje się transportowany towar. Można pokusić się o stwierdzenie, że spedytor jest opiekunem całej usługi.

Podsumowanie

Mam nadzieję, że dzięki krótkiej charakterystyce poszczególnych zawodów, wiecie już, czym się różnią i jakie usługi są w stanie dla was wykonać. Różnica nie wielka, a jednak potrafi wywołać zamieszanie wśród pracowników oraz klienta. Teraz już wiesz, czym różni się firma transportowa od firmy spedycyjnej.