Jak epidemia Koronawirus wpływa na transport towarów z Chin?

koronawirus wpływ na transport towaru z Chin
Ikona daty 05.02.2020

Jak epidemia Koronawirus wpływa na transport towarów z Chin?

Jakiś czas temu, cały świat mógł usłyszeć o wybuchu epidemii znanego już wszystkim wirusa koronawirus. Początkowo wirus pojawił się na przełomie grudnia 2019 r. w Chinach, natomiast skala problemu diametralnie wzrosła. Cały świat usłyszał o tym wirusie w styczniu bieżącego roku. Informacje jakie zostały podane przez media, to fakt, iż wybuch epidemii zbiegł się w czasie obchodów Chińskiego Nowego Roku. Ale jakie to ma konsekwencje dla handlu międzynarodowego i na transport, czy wirus zmniejszy liczbę dostarczanego towaru z Chin na kraje zachodnie?

Czym jest koronawirus – wirus z Wuhan jako niebezpieczeństwo?

Choć większość ludzi zszokowała informacja, że kraje Wschodniej Azji wyprodukowały wirusa, który jest wstanie zawładnąć całym światem, to nie jest to jednak nowa grupa wirusów. Znane są nauce już od dawna i co jakiś czas boleśnie o sobie przypominają. Wirus ten jest odpowiedzialny za 10-20% przeziębień w okresach takich jak jesień, zima oraz wiosna. Jedną z cech jakie posiadają, to wysoka zaraźliwość, natomiast można się zarazić jedynie drogą kropelkową (kaszel). Każdy z nas na pewno przeżył grypę, dlatego śmiało mogę powiedzieć, że objawy wirusa są bardzo mocno zbliżone. Silny kaszel, katar, osłabienie, ból głowy czy wysoka gorączka, to właśnie te objawy. Na dzień dzisiejszy notuje się ponad 24 tyś zachorowań, z czego najwięcej osób odnotowano w Chinach. Choroba ta zabrała ze sobą już ok. 500 osób a ponad 900 wyzdrowiało. Wirus rozwinął się na jedne z największych kontynentów, w tym Azja, Europa, Australia czy Północna Ameryka. Stwierdzono przypadki zachorowań we Francji, w Niemczech, Finlandii, Stanach Zjednoczonych, Australii, Kanadzie, Vancouver, Toronto i innych. Trzeba jednak mieć na uwadze, że Chiny liczą 1,5 miliarda mieszkańców co może przyczynić się na łatwość w rozprzestrzenianiu epidemii, natomiast informacje wskazują, iż rząd ChRL podjął kroki mające na celu zapobiec światowej tragedii.

Jak podjęto przeciwdziałania w sprawie wirusa?

Władze Chińskiej Republiki Ludowej podjęły zdecydowane kroki, by zadbać o bezpieczeństwo i zdrowie obywateli i choć wiadome jest, że nie wszyscy zastaną uratowani, tak dla całego świata jest to istotna informacja, że podejmują akcje ratowniczą

– Zamknęli targi z żywnością

– Zwiększyli sprzedaż maseczek higienicznych

– Przeprowadzają ścisłe kontrole na granicach kraju

– Ograniczają interakcje obywatelskie

– Ludzie pozostają w domach do 09.02

– Budują specjalistyczny szpital w Wuhan

Koronawirus z Wuhan – zamówienia z AliExpress

Na wstępie powiem, iż nie musicie się niczego obawiać, jeśli zamówiliście jakiś produkt z AliExpress. Wirus ten jest dosyć wymagający, dlatego żeby mógł przeżyć, potrzebuje konkretnego środowiska a mianowicie tkanki tchawicy człowieka. Wirus na zewnątrz nie jest w stanie przeżyć dłużej, niż kilka godzin. Trzeba również podkreślić, iż wirus jest na tyle trudny w utrzymaniu, że sprawia opory nawet w laboratorium. Dlatego pokuszę się o stwierdzenie, że praktycznie niemożliwym jest, żeby wirus dostał się do Polski bez nosiciela, np. poprzez paczkę z AliExpress

Transport kontenerów z Chin

Choć przy mniejszych zamówieniach takich jak obudowa na telefon, czy słuchawki z AliExpress, tak dla większych przedsiębiorców, może okazać się to bardzo stratne. Tak jak wcześniej wspomniałem, władze przedłużyli Nowy Rok w Chinach do 09.02, tak niektóre przedsiębiorstwa ogłosiły, iż pracownicy wrócą do pracy dopiero w czwartym tygodniu lutego. Przekłada się to na utrudnienia w dostawie danych produktów, co w praktyce przełoży się na duże straty dla firmy, które czerpią stamtąd wszelkie produkty.

Podsumowanie

Koronawirus 2019-nCoV z Wuhan jest jednym z bardzo groźnych i szybko rozwijających się wirusów. Powoduje on bardzo duże opóźnienia w produkcji i w transporcie produktów z Chin, natomiast na szczęście posiada on takie „wady” jak nietrwałość, dlatego niewielka jest szansa, iż rozprzestrzeni się na większą skalę. Można się nim zarazić tylko poprzez drogę kropelkową. Choć o epidemii cały świat usłyszał już w styczniu, tak uważam iż troszkę spóźnili się z tą informacją, przez co efekty są jakie są.