Chcąc pracować na stanowisku logistyka trzeba mieć głowę na karku. To nie jest zwykłe stwierdzenie, że logistyk zajmuje się organizacją transportu. Tak naprawdę to coś więcej. Trzeba być perfekcjonistą w zarządzaniu, podczas analitycznego myślenia i trzeba myć maksymalnie operatywny i mobilny. W tym zawodzie nic nie może dziać się przypadkiem, a ty jako pracownik musisz o to zadbać. Gdy na stanowisko logistyka przychodzi dobrze zorganizowana osoba, to szybko zacznie rozumieć logikę tego zawodu, a także zacznie lepiej zarabiać na firmę, niż wszyscy pozostali pracownicy. Jak to się dzieje? Bierze się to przede wszystkim z wiedzy, jaką niesie za sobą dobrze wyszkolony pracownik. W przeciwnym razie firma będzie tracić na transporcie, a nikt przecież nie chce dokładać pieniędzy do biznesu. Zatem czy każdy może pracować w logistyce?
Czy każdy może pracować jako logistyk?
Można powiedzieć że tak, jednak trzeba wcześniej pomyśleć o swojej przyszłości. W dzisiejszych czasach, szkoły biorą praktycznie każdego, kto zechce się dostać do Technikum na kierunek logistyka. Trzeba mieć jednak na uwadze, że przyszły logistyk powinien podszkolić się w nauce języków obcych, prawie i transporcie oraz ekonomii. Osoby, które nie są pewne swoich decyzji, które bujają gdzieś w obłokach nie nadają się do takiej pracy. W tej pracy codziennie trzeba wykazywać się logicznym myśleniem, wykazywać się dużo odpornością na stresujące sytuacje i podejmować trudne decyzję, których w gruncie rzeczy jest bardzo dużo.
Jak wygląda praca logistyka?
Praca logistyka polega na planowaniu transportu w taki sposób, by przedsiębiorstwo poniosło jak najmniejsze straty, a zarazem zarobiło jak najwięcej pieniędzy. Praca logistyka w handlu opiera się na dokładnym zaplanowaniu przewozu, tak by nie zalegał on w magazynie lub żeby nie minął termin ważności. Dodatkowo musi zadbać o to, by towar został jak najszybciej wymieniony na pieniądze, tak by nie ponosić strat. Logistyk musi również zarządzać systemem zamówień, zasobami ludzkimi, a także flotą samochodową, którą dysponuje firma. Logistycy często są zatrudniani w charakterze „specjalisty od wszystkiego” Musi się on zajmować kontraktami z klientami, promowaniem firmy czy organizacją wyjazdów służbowych.
Oczywiście programiści starają się wszystko zautomatyzować, natomiast nic nie wskazuje na to, że w najbliższych latach logistycy nie będą potrzebni. Pracę jako logistyk możemy zdobyć praktycznie wszędzie. W handlu, w przedsiębiorstwach produkcyjnych, w różnego rodzaju transporcie czy systemach kontroli ruchu. Zapotrzebowanie na logistyków jest bardzo duże, lecz nie każdy może podołać tej pracy. Trzeba wykazać się dużym skupieniem, a zbyt duży obowiązek może skutkować zaburzeniami psychicznymi czy złym samopoczuciem. Logistyk po studiach/technikum zarabia średnio 2500-3300zł na rękę. Oczywiście wszystko zależy od kompetencji i firmy. Jednak w tej branży nie jest problemem awansować, dlatego jeśli już zdecydowałeś się na tą pracę, to miej świadomość, że nie będzie lekko.