Jak wygląda praca w logistyce?

Doradztwo logistyczne

Chcąc pracować na stanowisku logistyka trzeba mieć głowę na karku. To nie jest zwykłe stwierdzenie, że logistyk zajmuje się organizacją transportu. Tak naprawdę to coś więcej. Trzeba być perfekcjonistą w zarządzaniu, podczas analitycznego myślenia i trzeba myć maksymalnie operatywny i mobilny. W tym zawodzie nic nie może dziać się przypadkiem, a ty jako pracownik musisz o to zadbać. Gdy na stanowisko logistyka przychodzi dobrze zorganizowana osoba, to szybko zacznie rozumieć logikę tego zawodu, a także zacznie lepiej zarabiać na firmę, niż wszyscy pozostali pracownicy. Jak to się dzieje? Bierze się to przede wszystkim z wiedzy, jaką niesie za sobą dobrze wyszkolony pracownik. W przeciwnym razie firma będzie tracić na transporcie, a nikt przecież nie chce dokładać pieniędzy do biznesu. Zatem czy każdy może pracować w logistyce?

Czy każdy może pracować jako logistyk?

Można powiedzieć że tak, jednak trzeba wcześniej pomyśleć o swojej przyszłości. W dzisiejszych czasach, szkoły biorą praktycznie każdego, kto zechce się dostać do Technikum na kierunek logistyka. Trzeba mieć jednak na uwadze, że przyszły logistyk powinien podszkolić się w nauce języków obcych, prawie i transporcie oraz ekonomii. Osoby, które nie są pewne swoich decyzji, które bujają gdzieś w obłokach nie nadają się do takiej pracy. W tej pracy codziennie trzeba wykazywać się logicznym myśleniem, wykazywać się dużo odpornością na stresujące sytuacje i podejmować trudne decyzję, których w gruncie rzeczy jest bardzo dużo.

Jak wygląda praca logistyka?

Praca logistyka polega na planowaniu transportu w taki sposób, by przedsiębiorstwo poniosło jak najmniejsze straty, a zarazem zarobiło jak najwięcej pieniędzy. Praca logistyka w handlu opiera się na dokładnym zaplanowaniu przewozu, tak by nie zalegał on w magazynie lub żeby nie minął termin ważności. Dodatkowo musi zadbać o to, by towar został jak najszybciej wymieniony na pieniądze, tak by nie ponosić strat. Logistyk musi również zarządzać systemem zamówień, zasobami ludzkimi, a także flotą samochodową, którą dysponuje firma. Logistycy często są zatrudniani w charakterze „specjalisty od wszystkiego” Musi się on zajmować kontraktami z klientami, promowaniem firmy czy organizacją wyjazdów służbowych.

Oczywiście programiści starają się wszystko zautomatyzować, natomiast nic nie wskazuje na to, że w najbliższych latach logistycy nie będą potrzebni. Pracę jako logistyk możemy zdobyć praktycznie wszędzie. W handlu, w przedsiębiorstwach produkcyjnych, w różnego rodzaju transporcie czy systemach kontroli ruchu. Zapotrzebowanie na logistyków jest bardzo duże, lecz nie każdy może podołać tej pracy. Trzeba wykazać się dużym skupieniem, a zbyt duży obowiązek może skutkować zaburzeniami psychicznymi czy złym samopoczuciem. Logistyk po studiach/technikum zarabia średnio 2500-3300zł na rękę. Oczywiście wszystko zależy od kompetencji i firmy. Jednak w tej branży nie jest problemem awansować, dlatego jeśli już zdecydowałeś się na tą pracę, to miej świadomość, że nie będzie lekko.