Jazda Buspasem – kiedy jest dozwolona? Aktualne przepisy

bus lane
Ikona daty 01.06.2022

Jazda Buspasem – kiedy jest dozwolona? Aktualne przepisy

Buspasy wykorzystuje się głównie po to, aby rozładować natężenie ruchu – czyli popularne korki. Posiadają one specjalne oznaczenie D -11 oraz wyraźny napis „BUS”. Dla kogo jest przygotowany ten pas? Jak obecnie wyglądają przepisy? Wszystkiego dowiecie się w poniższym artykule.


Jeszcze niedawno Buspas był przeznaczony wyłącznie dla autobusów oraz pojazdów, które oferowały odpłatny przewóz na wyznaczonych trasach. Sporą zmianę wprowadziły przepisy z 1 kwietnia 2020 roku. Lista pojazdów mogących korzystać z buspasa znacznie się zwiększyła. Obecnie to zarząd dróg decyduję o tym, kto może korzystać z buspasów.


Dla kogo przeznaczony jest Buspas?

Wprowadzone przepisy sprawiły, że buspasem mogą poruszać się nie tylko autobusy, ale także taksówki. Musimy jednak pamiętać, że zarządca dróg może nałożyć na nas dodatkowe przepisy i zdecydować, że taksówka może poruszać się buspasem wyłącznie, gdy jest w trakcie przewożenia pasażerów. Jeśli nie chcemy mieć problemów, powinniśmy również odpowiednio oznaczyć naszą taksówkę – w znak „TAXI”. Będzie to dla wszystkich sygnał, że po pasie porusza się pojazd, który jest do tego upoważniony. Koleją kwestią jest oczywiście zdobycie odpowiedniej licencji na taksówę. Za jazdę po buspasie bez odpowiednich uprawnień grozi mandat w wysokości 100 złotych oraz 1 punkt karny.

Buspas – co z innymi Pojazdami ?


Buspas to również dobre rozwiązanie dla motocyklistów. Obecnie w wielu miastach jest dozwolone poruszanie się tym środkiem. Wówczas buspas musi być odpowiednio oznaczony.
Ilość samochodów elektrycznych w Polsce rośnie z każdym rokiem. Buspasy w wielu przypadkach są otwarte również na posiadaczy „elektryków”. Podobnie jak w przypadku innych pojazdów, tutaj ostatnie słowo należy do zarządcy drogi. W wielu przypadkach zarządza on, że buspasem mogą poruszać się tylko samochody elektryczne z większą ilością osób w środku.


Wyjątkowe sytuacje a jazda buspasem?


Buspasy są przeznaczone dla wybranych środków komunikacji. Czy występują jakieś wyjątkowe sytuację, które dają nam możliwość korzystania z buspasa?
Przejechać buspasem możemy w sytuacjach wyższej konieczności – np. w przypadkach zagrożenia życia naszego pasażera. Pamiętajmy, aby nie nadużywać tej możliwości i korzystać z niej tylko w wyjątkowych sytuacjach.
Buspas może nam również posłużyć kiedy to wjeżdżamy do własnej posesji lub skręcamy w prawo. W tym przypadku mamy obowiązek przepuszczenia wszystkich pojazdów znajdujących się na nim.
Niektóre buspasy działają tylko w wyznaczonych godzinach np. 7-10 rano, 15-18. Poza wyznaczonymi godzinami zmieniają się w zwykłe pasy szybkiego ruchu, znacznie poprawia to płynność poruszania się i ogranicza korki.

Podsumowanie

Z każdym rokiem w Polsce pojawia się więcej buspasów, na których możemy poruszać się motocyklem czy taksówką. Zmiana przepisów wprowadzona 1 kwietnia 2020 roku sprawiła że wiele ulic zostało odkorkowanych, a sam ruch stał się dużo płynniejszy. Wielu kierowców zyskało tym samym na czasie.

Zachęcam do zapoznania się z innymi artykułami!