Jazda samochodem podczas silnego wiatru.

jazda - podczas - silnego - wiatru
Ikona daty 27.04.2022

Jazda samochodem podczas silnego wiatru.

Wiele niedoświadczonych kierowców obawia się jazdy w gorszych warunkach pogodowych. Nie wiedzą, jak radzić sobie za kierownicą i co zrobić w danej sytuacji. Podczas silnego wiatru jazda jest wyjątkowo niebezpieczna, na drodze mogą znaleźć się elementy drzew. Jak nie stracić panowania nad samochodem w trudnych warunkach? Zapraszamy do dalszej części artykułu.

Silny wiatr, a bezpieczna jazda.

Ostatnio coraz częściej spotykamy się z utrudnieniami, jeśli chodzi o warunki pogodowe, dostajemy alerty ostrzegawcze o silnym wietrze czy opadach deszczu. Najbardziej rozsądnym wyjściem w takiej sytuacji jest zmiana planów i pozostanie w domu. Jazda podczas silnego wiatru jest niebezpieczna i jeżeli jest taka możliwość, lepiej zostańmy w domu do czasu poprawy pogody. W sytuacji, gdy jednak pojawimy się na drodze w takich warunkach pogodowych najważniejszą zasadą jest nie panikować. Panika może nas popchnąć do nieprzemyślanych i nieodpowiednich czynów.

Wiatr, który wieje z każdej strony jest dla nas największym zagrożeniem, grozi to wytrąceniem naszego pojazdu z toru jazdy. W takiej sytuacji musimy zwracać szczególną uwagę na to, co się dzieje na drodze i ostrożnie prowadzić samochód. Należy również pamiętać, że podczas silnego wiatru droga hamowania się wydłuża. Najbardziej niebezpiecznymi miejscami w jakich możemy się znaleźć podczas wichury to otwarte przestrzenie, czyli autostrady, drogi szybkiego ruchu. Rzadziej spotka nas to w mieście, gdzie wszędzie dookoła są budynki, natomiast nie jest powiedziane, że tam jesteśmy bezpieczni od silnego wiatru. W skrajnych przypadkach istnieje szansa, iż na drodze mogą znaleźć się fragmenty elewacji.

Reakcja kierowcy podczas silnego wiatru.

Nigdy nie powinniśmy dociskać gazu, nie należy się śpieszyć i za wszelką cenę „wyprzedzić” wiatr. Potrzebujemy wystarczającą ilość czasu na reakcję, w razie, gdyby coś niespodziewanie nam zablokowało drogę. Prędzej dojedziemy do celu powolną i spokojną jazdą niż uciekając przed żywiołem. Warto wspomnieć, iż im większy mamy samochód, tym większa jest siła nacisku wiatru i taki pojazd (szczególnie, gdy nie jest dodatkowo obciążony) jest łatwiej zepchnąć z toru jazdy. Po skończonej podróży należy wybrać odpowiednie miejsce do zaparkowania. Nie wolno parkować pod drzewami, słupami, czy liniami energetycznymi. Trzeba przewidzieć każdą ewentualność, gdyby złamane drzewo lub część słupa miała uszkodzić stojący pod danym obiektem samochód.

Skupienie i ostrożność.

Podczas silnego wiatru należy być wyjątkowo skupionym, jechać ostrożnie. Przede wszystkim nie należy panikować, panika nie pomaga myśleć trzeźwo. W momencie, kiedy warunki pogodowe się nieco polepszą musimy wziąć pod uwagę, że na drogach mogą leżeć gałęzie czy inne elementy utrudniające przejazd.

Musieliście kiedyś jechać podczas silnego wiatru?

Zachęcamy do zapoznania się z innymi naszymi artykułami.