Kwarantanna dla kierowców? – nie dla wszystkich!

Czy kierowcy muszą iść na kwarantanne
Ikona daty 21.12.2020

Kwarantanna dla kierowców? – nie dla wszystkich!

Czy nowe przepisy dotkną kierowców? Jak wiadomo, im bliżej sylwestra, tym co raz więcej rygorystycznych przepisów związanych z covid-19. Tyczy się to także firm transportowych. Rząd zapowiedział nowe zasady związane z kwarantanną na okres 28 grudnia – 17 stycznia. Spośród tych wszystkich przepisów jest jeden podpunkt, który może wzbudzać obawy wśród branż transportowych. Mianowicie Państwo nakazuje odbyć kwarantannę osobom, które przyjeżdżają do Polski „transportem zorganizowanym”, m.in. autobusami, autokarami czy busami. Jak wiadomo, nie każdy kierowca zawodowy, wraca ciężarówką do swojego rodzimego kraju.

Czy kwarantanna może objąć kierowców zawodowych?

Czy zawodowi kierowcy mogą zostać objęci kwarantanną, jeśli pozostawili swoje ciągniki siodłowe za granicą? Na szczęście nie będzie takiej potrzeby. Władze przewidzieli taką ewentualność i mają pełną świadomość, że takie przypadki mogą się pojawić. Pełną listę wyjątków możecie znaleźć na www.strazgraniczna.pl. Polecam zapoznać się z tym dokumentem.

Do Polski mogą wjechać kierowcy

kierowcy wykonujący przewóz drogowy w ramach międzynarodowego transportu drogowego lub międzynarodowego transportu kombinowanego podróżujący tranzytem przez terytorium RP innymi środkami transportu niż pojazd, którym jest wykonywany transport drogowy:

  • w celu odbioru odpoczynku na terytorium kraju pobytu,
  • po odebraniu za granicą odpoczynku, o którym mowa wyżej, oraz po przerwie w świadczeniu pracy w okolicznościach wskazanych  w ustawie o czasie pracy kierowców.

Oznacza to, że jeśli kierowca międzynarodowej firmy przewoźniczej, wraca do Polski innego rodzaju transportem, niż tir, nie jest zmuszony odbywać 10-dniową kwarantannę. Najprawdopodobniej będzie wymagane okazanie jakiegoś dokumentu. Być może będzie to karta do tachografu lub prawo jazdy dotyczące danej kategorii. W przypadku kierowców, którzy zajmują się przewozem towarów do 3,5 tony, będzie trzeba przygotować stosowne zaświadczenie od pracodawcy.

Zapraszamy do innego naszego artykułu -> Kliknij Tutaj