Transport i logistyka – jak pracować w tej branży?

praca jako logistyk w transporcie
Ikona daty 17.03.2020

Transport i logistyka – jak pracować w tej branży?

Świat rozwija się w diametralny sposób. Z roku na rok nastaje wyż demograficzny, w związku z tym jest co raz większe zapotrzebowanie na wszelakiego rodzaju artykuły, poczynając od podstawowego jedzenia a kończąc na sprzętach elektronicznych. Skoro rośnie popyt, rośnie także podaż, a wraz z nimi zapotrzebowanie na nowych pracowników. Nic dziwnego, że specjaliści od transportu i logistyki, to obecnie jedni z najbardziej poszukiwanych pracowników na rynku. Dlaczego warto pracować w tej branży i jak zwiększyć swoje szansę na pracę w tym zawodzie? O tym w dzisiejszym artykule.

Dlaczego warto pracować w transporcie?

Mówi się o tym, że informatyka, to bardzo przyszłościowa dziedzina – oczywiście jest to prawda. Natomiast mało mówi się o pracy związanej transportem. Logistyk to niezwykle przyszłościowy zawód, dlatego że cały handel opiera się w głównej mierze na transporcie. Specjalistów z tej dziedziny ciągle brakuje, stąd masa atrakcyjnych ofert pracy, które są dostępne na rynku pracy. Zatrudniając się jako logistyk, możesz liczyć zarówno na stabilne warunki zatrudnienia, jak i na wysokie zarobki. Trzeba również zaznaczyć, iż wraz ze wzrostem Twoich umiejętności oraz doświadczenia, rośnie wysokość pensji, na którą z pewnością możesz liczyć. Praca w transporcie i logistyce jest bardzo różnorodna i wymaga od nas poświęcenia a zarazem skupienia, dlatego można rzec, że nie jest to praca, w której będziesz się nudził. Zawód ten jest bardzo interesujący i rozwijający, dający potężną satysfakcje z wykonanej roboty. Kolejny atut, który należy podkreślić, to pracodawcy, którzy dbają o swoich pracowników zapewniając im liczne szkolenia, wyjazdy integracyjne czy benefity pracownicze. Do nich zalicza się ubezpieczenie na życie, zniżki na różnego rodzaju wydarzenia, bilety do kina, czy kartę sportową.

Jak zostać specjalistą od logistyki?

Jeśli zbyt późno zdecydowałeś się na pracę w tym zawodzie, to spokojnie… nic straconego. Naprzeciw wychodzą nam zaoczne szkoły dla dorosłych, takie jak Żak, które prowadzą ten kierunek. Atutem tego systemu szkolnictwa jest fakt, iż nauka odbywa się w trybie zaocznym, dzięki czemu jest to idealne rozwiązanie dla ludzi, którzy mają pracę, a nie chcą się przekwalifikować. Podczas uczęszczania do szkoły na kierunek logistyka, nauczysz się zarówno rzeczy teoretycznych, jak i praktycznych. Zdobędziesz wiedzę na temat wybranych środków transportu i gospodarki magazynowej, a także zaznajomią cię z wszelkimi kwestiami z dziedziny logistyki produkcji. Dzięki zajęciom praktycznym zdobędziesz wiedzę potrzebną do dobrego organizowania całego procesu transportu a także spedycji. Do całego zbioru wchodzi również zarządzanie magazynem oraz kompleksowym sporządzaniem protokołów transportowych i logistycznych. Dzięki wykształceniu bez problemu znajdziesz pracę w tym zawodzie. Dodatkowo trzeba zaznaczyć, iż pracodawcy widząc zaangażowanie ze strony pracownika, który chce się rozwijać, z pewnością doceni jego starania.

Gdzie logistyk znajdzie pracę?

Jeśli chodzi o zawód logistyka, to dla absolwenta szkoły otwiera się szeroka gama branż, które z pewnością poszukują takowego pracownika. Wystarczy odwiedzić stronę z ofertami pracy i spojrzeć na ilość zleceń, które oferują firmy w twojej okolicy. Możesz zacząć w firmie transportowej oraz spedycyjnej, a także w przedsiębiorstwie z branży kurierskiej i logistycznej. Dzięki doświadczeniu i skrupulatnej nauce, logistyk znajdzie pracę również w firmach produkcyjnych, w terminalach lotniczych czy na kolei. Dodatkowo pokrewne kierunki studiów czy szkół technicznych takie jak Technik Administracji, zarządzania czy BHP pozwoli Ci szybciej i łatwiej wypełniać codzienne obowiązki w pracy, co przyczyni się na komfort w firmie. Z racji tego, iż przepisy w prawie dotyczące transportu, logistyki i nie tylko, ciągle się zmieniają, to pracodawcy często wysyłają swoją kadrę pracowniczą na różnego rodzaju szkolenia, co jest niesamowitym atutem tego zawodu.