Nowe zasady ruchu drogowego – 5 lat okresu próbnego

Nowe zasady ruchu drogowego - 5 lat okresu próbnego
Ikona daty 06.12.2022

Nowe zasady ruchu drogowego – 5 lat okresu próbnego

Ostatnimi czasy nastało sporo zmian w taryfikatorze punktów karnych. Nowe zasady ruchu drogowego sprawiły, iż wielu kierowców wyraziło negatywną opinie na temat panujących przepisów. Nic dziwnego, bowiem każde nawet najmniejsze wykroczenie błyskawicznie zbliżało nas do osiągnięcia limitu punktów. A to za sprawą nadmiernej prędkości, czy niebezpiecznej sytuacji związanej z pieszym. Twórcy przepisów najwyraźniej doszli do wniosku, iż nowy taryfikator punktów karnych jest zbyt rygorystyczny dla kierowców, dlatego też zdecydowali się dać drugą szansę kierowcom.

Nowe rozporządzenie na drugą szansę – Zasady ruchu drogowego

Według nowego projektu kierowca, który przekroczy dopuszczalną ilości punktów będzie skierowany na kurs doszkalający. Sam kurs będzie kosztował 500 zł, potrwa 3 lub 4 dni i będzie się składał z co najmniej 21 godzin lekcyjnych. Odbycie kursu zredukuje punkty do zera oraz pozwoli zachować wszystkie uprawnienia – z jednym wyjątkiem. Po pozytywnym zaliczeniu kursu, rozpocznie się 5-letni okres próbny. Jeśli kierowca podczas tego okresu ponownie uzbiera limit punktów, w ten czas straci prawo jazdy na każdą kategorię. Wówczas kierowca będzie zmuszony do wyrabiania uprawnieni zupełnie od zera (szkoła jazdy, odbycie wymaganych ilość godzin z instruktorem jazdy, egzaminy).

Czy każdy kierowca musi udać się na szkolenie?

Oczywiście żaden z kierowców nie będzie zmuszany do wzięcia udziału w kursie doszkalającym, natomiast odmowa będzie się wiązać z utraceniem uprawnień na wszystkie kategorie pojazdu. Kiedy możemy spodziewać się powyższych przepisów? – Konkretny termin nie jest jeszcze znany, natomiast prognozuje się go na początek przyszłego roku. Pozostańcie w pełnym skupieniu i bacznie obserwujcie zmiany w przepisach ruchu drogowego.

Zobacz inne artykuły: KLIKNIJ TUTAJ