Transport kołowy – Nowy rodzaj stacji benzynowych

transport-kołowy-stacje-paliw
Ikona daty 07.09.2020

Transport kołowy – Nowy rodzaj stacji benzynowych

Transport kołowy i udogodnienie w postaci nowych stacji benzynowych. Świat od kilkudziesięciu lat zmierza w kierunku wygody. Możemy to zaobserwować np. możliwością wypłaty gotówki niezależnie od bankomatu, czy co raz częściej pojawiających się kas samoobsługowych. Takich przykładów jest tysiące, jednak nas interesuje transport. Transport kołowy jest zapatrzony w profesjonalne i wygodne kabiny, które posiadają prysznice, wygodne łóżka czy półki na żywność. Ludzie którzy korzystają z transportu kołowego zwykle poruszają się samochodami osobowymi, dlatego by udogodnić podróż kierowcy, należy zastanowić się z czego najczęściej korzystasz podczas transportu. Parkingi… już są. Restauracje, w których nie musisz wysiadać z samochodu, żeby coś zjeść… są. A stacja paliw? O tym w dzisiejszym artykule.

Transport kołowy – skąd pomysł na drive na stacji benzynowej?

Sam dużo podróżuję po Polsce i nie raz pojawiała się irytacja z powodu dużych kolejek do kas. Tak jest zwykle w godzinach szczytu, kiedy to każdy kierowca przypomina sobie o świecącej lampce, która nie daje o sobie zapomnieć. Samochód jak człowiek, pić musi. Nie raz wyczekiwałem, aż osoba stojąca przede mną zrobi zakupy, po to by móc wreszcie zapłacić za paliwo i ruszyć w świat.  

Niejednokrotnie nasuwało się pytanie, dlaczego stacja paliw, będąc zwykle osobnym budynkiem, nie wprowadzi czegoś takiego jak Drive. Mają sporo niezagospodarowanej przestrzeni za stacją, a to przecież znacznie przyspieszyłoby pracę i transakcję. Dodatkowo osoba, której celem byłoby tylko i wyłącznie zatankowanie, znacznie szybciej ustąpiłaby miejsca innym kierowcom transportu kołowego. Biorąc na tapet restrykcje dotyczące konorawirusa, znacznie łatwiej byłoby utrzymać higienę i dystans w stosunku do osób trzecich. Jest to kolejny pomysł, który stał się realizacją.

Orlen, czyli stacja paliw wprowadzająca drive.

Orlen ma na celu usprawnić i przyspieszyć obsługę klientów na swojej stacji paliw. Ich nowy pomysł polega na zamówieniu i płaceniu za produkty i paliwo, bez konieczności wychodzenia z samochodu. Taki punkt możemy już napotkać przy trasie ekspresowej S5, na odcinku Wrocław – Poznań. Jest to dokładnie Miejsce Obsługi Podróżnych Wisznia.

Nowości na stacji paliw

Jedno z udogodnień dla kierowców transportu kołowego, jakie przynosi im nowa stacja benzynowa to 2 linie, które umożliwiają zapłatę bez konieczności wysiadania z samochodu. Kolejnym atutem jest multimedialny kiosk, dzięki któremu możemy komfortowo zapłacić za paliwo, czy złożyć zamówienie na jedzenie. Według personelu, skraca to czas obsługi klienta, jednak nie mamy jasnych statystyk, które potwierdzałyby te słowa. Orlen dzieli się jednak informacją, że najczęściej zamawiane produkty z kiosku, to hot-dog i kawa.

Warto zaznaczyć, iż koncern naftowy planuje otwarcie kolejnych przydrożnych stacji paliwowych na odcinkach, gdzie panuje duże natężenie ruchu. Pierwsza z nich zostanie uruchomiona we Wrocławiu w pobliżu lotniska, przy ul. Granicznej. Druga będzie zlokalizowana w Warszawie przy al. Prymasa Tysiąclecia. Obie zaczną działać w połowie 2021 roku, lecz czas pokaże.

Mobilni kasjerzy i płatność aplikacją

PKN Orlen zamierza także wprowadzić specjalny pas, który będzie nosił nazwę „Szybki Pas”. Jak sama nazwa wskazuje, jest on przeznaczony tylko i wyłącznie dla ludzi, którzy się śpieszą. Celem takiego pasa będzie TYLKO I WYŁACZNIE szybka opłata za paliwo. Dodatkowo kierowcy odwiedzający stację mogą korzystać z aplikacji „Vitay” z usługą Orlen Play. Zaletą takiej płatności jest samoobsługa, szybkość, otrzymywanie faktury na podane przy rejestracji konto e-mail oraz naliczenie punktów lojalnościowych. Aplikacja pozwala na płatność za tankowanie, tuż po odłożeniu „pistoletu”. Ok 300 stacji będzie dysponowało mobilną kasą, która będzie widniała tuż przy wejściu na stację. Taki zabieg z pewnością przyspieszy tankowanie i płatność.

Transport kołowy a stacje – Podsumowanie

Z racji tego, iż od długiego czasu aktywnie uczestniczę w ruchu drogowym, podczas transportu kołowego, z ulgą mogę uznać, że Orlen podjął dobrą decyzję wprowadzając ułatwienia dla kierowców. Z pewnością zabieg ten sprawi, iż konkurencja będzie powoli wprowadzać w/w zmiany, dlatego z każdym rokiem będziemy mieli okazję spotkać co raz to nowsze technologie na stacjach benzynowych.

Zachęcamy również do przeczytania innych wpisów na naszym blogu.