Nowe zasady ruchu drogowego na 2020r.

ruch drogowy

Nowe zasady ruchu drogowego na 2020r.

Zasady ruchu drogowego zostaną zmienione w 2020r. Sejm znowelizował ustawę o ruchu drogowym. Nowe zasady będą obowiązywały każdego kierowcę uczestniczącego w ruchu drogowym. Każdy musi się dostosować do jazdy na tzw. „suwak”. Dodatkowo kierowca będzie musiał utworzyć tzw. „korytarz życia” dla służb ratowniczych.

Czym jest jazda na „suwak”?

Jazda na „suwak” to metoda dojazdu do końca zwężenia jeździ. Polega ona na kontynuowaniu ruchu na obu pasach do samego momentu zwężenia jezdni, a następnie przepuszczenia przez każdy pojazd jednego pojazdu z pasa, który się kończy. Żeby to bardziej zobrazować, przedstawię Państwu prawidłowe wykonanie tego manewru.

Pojazd wpuszczany:

Pojazd dojeżdża do końca pasa na którym się znajduje,

Kierowca zgodnie z zasadami ruchu drogowego nie może opuścić swojego pasa, dopóki nie dojedzie do końca zwężenia, nawet jeśli widzi wolne miejsce na pasie sąsiednim.

Jeśli kierowca został wpuszczony na pas równoległy, to nie może wpuścić nikogo innego.

Pojazd wpuszczający:

Zasady mówią, iż kierowca wpuszcza kierowcę z pasa kończącego, dopiero przy końcu tego pasa, nie wcześniej.

Wpuszcza tylko dokładnie jedną osobę z pasa kończącego zachowując bezpieczni odstęp od pojazdu poprzedzającego

Dlaczego zmieniają zasady ruchu drogowego?

Wszystko w celu zniwelowania fantomowych korków, które powstają nie wiadomo z jakiego powodu. Każdy może doświadczyć tego zjawiska, szczególnie w godzinach szczytu w większych miastach. Mimo tego, że droga nie jest remontowana ani zamknięta z powodu wypadku, to nagle wszyscy stają nie wiadomo z jakich przyczyn. Nowe wprowadzone przepisy mają się pozbyć tego problemu.

Czym jest „Korytarz życia”?

To kolejny przepis wchodzący w zasady ruchu drogowego. W razie zwiększenia natężenia ruchu utrudniającego przejazd pojazdów uprzywilejowanych (w szczególności pojazdów ratowniczych) poruszający się drogą z dwoma pasami ruchu ma obowiązek zjechać jak najbliżej lewej lub prawej krawędzi jezdni.

Poruszając się po drodze z dwoma pasami, osoba znajdująca się po lewej stronie, zjeżdża jak najbliżej lewej krawędzi, natomiast kierowca znajdujący się po prawej stronie, zjeżdża do prawej strony.

Poruszając się po większej ilości pasów, osoba znajdująca się na skrajnie lewym pasie, ma obowiązek zjechać jak najbliżej lewej krawędzi, natomiast osoby znajdujące się na środkowych pasach mają obowiązek zjechać do prawej krawędzi jezdni.

Podsumowanie

Nowe przepisy drogowe mają na celu zniwelować korki w większych miastach. Jazda dzięki tym sposobom ma być bezpieczniejsza, milsza oraz szybsza. Dodatkowo zasady te mają usprawnić dojazd służb ratowniczych do poszkodowanego.