Rodzaje naczep

rodzaje naczep

Rodzaje naczep

Przyczepa to element pojazdu drogowego, jednak składa się na różne rodzaje naczep. Posiada ona od 1 do 3 osi które nie posiadają napędu co oznacza, że do jej ciągnięcia potrzebny jest pojazd samochodowy. Jest uważany za osobny pojazd, który przeważnie łączy się z samochodem za pomocą haku umiejscowionego na jego końcu. Naczepa jest zupełnie innym rodzajem przyczepy. Jest ona nakładana na ciągnik siodłowy. Dzięki temu duża cześć transportowanego ciężaru spoczywa na kołach napędowych ciężarówki. Jest przeznaczona na transport dużych obciążeń rzędu kilkunastu ton. Jednak to nie jest jedyna forma typu naczep.

Naczepy uniwersalne

Tego typu naczepy są najczęściej używane i najbardziej doceniane. Naczepy uniwersalne są cenione głównie za ich użytkowość, gdyż można w nich przewieść każdy rodzaj towaru. Boki mogą być zasłonięte kurtynami, dzięki czemu znakomicie chronią prywatność i rodzaj przewożonego transportu, a także ułatwiają załadunek i jego sprawdzenie w miejscu docelowym. To bardzo istotne w przypadku przewozu rzeczy cennych lub stanowiących pożądany łup dla złodziei.

Naczepy chłodnie i izotermy

To kolejny rodzaj naczepy w naszym zestawieniu, które służą do bardziej specjalistycznych celów. Naczepy te są najczęściej używane do transportu produktów wymagających składowania w niskiej i stałej temperaturze. Tego typu naczepy najczęściej spotykamy w przemyśle farmaceutycznym do przewozu leków, ale także w transporcie spożywczym do transportu mrożonek lub towarów o niskiej trwałości. Funkcja sterowania temperaturą jest realizowana za pomocą dużych wbudowanych agregatów chłodniczych, które mogą być spalinowe lub elektryczne. Agregaty zostały dodatkowo wzbogacone w termostaty, które umożliwiają utrzymanie żądanej temperatury. Izotermy z kolei to naczepy skrzyniowe wyposażone w bardzo precyzyjną izolację, która uniemożliwia wewnętrzną zmianę temperatur podczas procesu przewozu i służy tym samym do transportu rzeczy narażonych na nagłe wahania temperatury, nie jest jednak dodatkowo chłodzona.

Naczepy do przewozu towarów gabarytowych

Najcięższe zlecenia polegające na transporcie produktów gabarytowych realizuje się przy pomocy kilku rodzajów naczep. Są to między innymi platformy – niskopodwoziowe rodzaje naczep do ciągników siodłowych, otwarte z obu stron i zazwyczaj wyposażone w najazd. Są także bardzo niskie, tym samym łatwiejsze w załadunku. Kolejną formą naczep są autotransportery do przewozu pojazdów, które mogą na pokład wziąć kilku sztuk za jednym razem na dwóch poziomach, zmniejszając znacznie koszty przewozu pojedynczej sztuki. Podobną funkcję realizują również naczepy w formie autolawet.

Naczepy o specjalistycznym przeznaczeniu

Warto także podkreślić obecność na rynku typów naczep o skonkretyzowanym przeznaczeniu. Są to między innymi wywrotki z unoszoną naczepą do przewozu towarów sypkich i luźnych oraz wersje z ruchomą podłogą, która stanowi element umożliwiający samodzielny załadunek i rozładunek, szczególnie potrzebny w przypadku maszyn. Różne rodzaje naczep samochodowych spełnią oczekiwania praktycznie każdego klienta, gdyż rynek transportowy cechuje się idealnym dostosowaniem do panujących warunków.