Strefa czystego transportu – Nowe przepisy

transportu
Ikona daty 08.06.2022

Strefa czystego transportu – Nowe przepisy

4 maja 2022r., w życie weszły przepisy mówiące o obowiązku umieszczenia na szybie samochodu naklejki uprawniającej do wjazdu do strefy czystego transportu. Na razie tego rodzaju strefy jeszcze nie obowiązują. Pamiętajmy jednak, że gdy zostaną wprowadzone za poruszanie się po nich bez odpowiedniej nalepki grozi kara w wysokości 500 zł.  Dla kogo są strefy czystego transportu? Czy nowe przepisy nie wprowadzą zbyt dużego zamieszania? Wszystkiego dowiecie się w tym artykule. 🙂

Strefa czystego transportu, a auta elektryczne

Jednym z głównych celów strefy czystego transportu, będzie ograniczenie zanieczyszczenia powietrza powodowanego przez samochody. Gmina zajmie się przygotowaniem specjalnie wyznaczonych obszarów. Do strefy czystego transportu bez żadnych ograniczeń wjadą pojazdy bez emisyjne, czyli elektryczne. W przypadku innego rodzaju napędu to gminy określą, które pojazdy hybrydowe i spalinowe będą mogły korzystać z wyznaczonych stref. Jak wspominaliśmy, do wjazdu do strefy będą upoważniały naklejki, których wydanie ma kosztować maksymalnie 5zł.

Naklejka będzie miała format ośmiokąta o kolorze zielonym. Znajdziemy na niej numer rejestracyjny oraz nazwę gminy, która ją wydała. Znajdą się także dane dotyczące roku produkcji oraz rodzaju paliwa, którym zasilany jest pojazd (P — benzyna, D — olej napędowy, M — mieszanka paliwo-olej, LPG — gaz płynny propan-butan, CNG — gaz ziemny, H — wodór, EE – pojazd zasilany energią elektryczną). Sposób wydawania naklejki jest określony przez uchwały rady gmin. Dodatkowo zakaz wjazdu do strefy nie będzie obejmował pojazdów, którymi poruszają się osoby niepełnosprawne.

Naklejki – czy nie wprowadzą zbyt dużego zamieszania?

Wprowadzenie nowego obowiązku może doprowadzić do sporego zamieszania. W końcu co w sytuacji, gdy osoby przejeżdżające się po różnych gminach z wyznaczonymi strefami czystego transportu będą zmuszone do przyklejenia na swoją szybę nawet kilku naklejek?  Dobry rozwiązaniem byłoby w tej sytuacji wprowadzenie oznaczenia określającego dany pojazd – w normie euro. Dzięki takiemu rozwiązaniu bez względu na to, która gmina wydała naszą naklejkę, ta działałaby na terenie całej Polski. Jak będzie naprawdę, dowiemy się, kiedy to pierwsze gminy wprowadzą strefy czystego transportu i ustalą zasady wjazdu do nich.

Zachęcam do zapoznania się z innymi artykułami!