Tanie użytkowanie samochodu

tanie użytkowanie samochodu
Ikona daty 26.01.2023

Tanie użytkowanie samochodu

Jeśli jesteś posiadaczem auta to wiesz ile kosztuje jego eksploatacja. Ubezpieczenie, paliwo, części, które się zużywają, płyny eksploatacyjne. To wszystko kosztuje. Co zrobić, aby oszczędzić na wydatkach związanych z samochodem? Tanie użytkowanie samochodu jest możliwe – oto kilka rad.

Oszczędności- co i jak?

Po pierwsze – tani serwis. Jeśli masz auto prosto z salonu (to zgodnie z wymogami) w celu zachowania gwarancji musi być serwisowane w ramach ASO. Zanim wybierzemy konkretny odział, warto zbadać oferty innych autoryzowanych serwisów danej marki w okolicy. Mimo należenia do tej samej sieci dilerskiej ceny w różnych serwisach potrafią się znacznie różnić. W przypadku, gdy Twoje auto nie ma gwarancji producenta, warto zrobić rozeznanie wśród okolicznych serwisów. W zależności od lokalizacji lub innych zmiennych ich ceny potrafią podlegać znacznemu zróżnicowaniu. Dlatego dobrze jest wiedzieć co, ile i gdzie kosztuje.

Po drugie- tankowanie. W dużych miastach, gdzie jest po kilka stacji benzynowych trwa nieustanna walka o klienta. Stacje prześcigają się w promocjach, dlatego jeśli w okolicy masz kilka stacji wybierz tę najtańszą, która działa w ramach znanej sieci dystrybucji. Dla tych, co dużo jeżdżą warto rozważyć

Tanie użytkowanie samochodu… Co jeszcze?

Opony to kolejna rzecz, która może generować znaczne oszczędności. Nie rekomendujemy kupowania używanych opon, gdyż mogą mieć wady ukryte. Ich właściwości jezdne oraz wytrzymałość może być obniżona. Przy wyborze nowych warto zastanowić się na czym nam zależy i gdzie będziemy jeździli. Coraz modniejsze stają się opony wielosezonowe. Oznacza to nic innego jak opon, które nadają się do jazdy w lato, jak i w zimę. Oczywiście nie są idealne, ale do jazdy po mieście mogą być wystarczające.

W zależności od rodzaju pojazdu i jego eksploatacji (warunki, sposobu użytkowania) możemy korzystać z oleju, który idealnie sprawdza się przy wydłużonych interwałach serwisowania. Tzw. long life daje gwarancję funkcji smarnych znacznie dłużej, co jest efektem zastosowania uszlachetnień.

Płyn do spryskiwaczy- z marketu, a nie ze stacji

Kolejną rzeczą, która pozwoli na ograniczenie kosztów, jest zakup płynu do spryskiwaczy w markecie, a nie na stacji. Kupując średniej klasy płyn jesteśmy w stanie zaoszczędzić do kilku złotych na 1 zbiorniku. To temat godny przemyślenia. Tanie użytkowanie samochodu to kwestia zmiany nawyków i przekonań.

Ubezpieczenie to kolejna rzecz, która daje nam szanse na oszczędność. W przypadku wyboru polisy warto sprawdzić ofertę kilku towarzystw ubezpieczeniowych. Warto to robić, gdyż w tym konkretnym przypadku możemy zaoszczędzić nawet kilkaset złotych. Oczywiście w przypadku ubezpieczenia OC sprawa jest oczywista, to o tyle w przypadku polis AC/NNW/ASISSTANCE warto zwrócić uwagę na zakres tych polis.

Podsumowanie

Posiadanie pojazdu wiąże się z kosztami. Można je minimalizować poprzez wybieranie lepszych ofert na rynku, zmianę nawyków jak i również sam fakt użytkowania pojazdu. Zanim podejmiemy decyzję w zakresie wyboru serwisu, części itp. warto zrobić rozeznanie na rynku. Tanie użytkowanie samochodu jest możliwe, ale wymaga od nas zainteresowania tematem.

Zapoznaj się z innymi artykułami: KLIKNIJ TUTAJ