Taryfikator mandatów na 2022 rok – Jakie zmiany czekają kierowców?

Taryfikator mandatów na 2022 rok. Jakie zmiany czekają kierowców
Ikona daty 10.01.2022

Taryfikator mandatów na 2022 rok – Jakie zmiany czekają kierowców?

Od 1 stycznia kierowcy muszą być jeszcze bardziej ostrożni na drogach. Wysokość mandatu może sięgać nawet do 5 tysięcy złotych, natomiast stawki wzrosły nie tylko za zbyt szybką jazdę. Czy nowe ograniczenia są do zaakceptowania przez kierowców? Co takiego zmieni się na drogach? Wraz z Nowym Rokiem w życie wszedł nowy taryfikator mandatów.

Kary za przekroczenie prędkości według taryfikatora mandatów od bieżącego roku wyglądają następująco:

  • Do 10 km/h – 50 zł
  • Od 11 do 15 km/h – 100 zł
  • Od 16 do 20 km/h – 200 zł
  • Od 21 do 25 km/h – 300 zł
  • Od 26 do 30 km/h – 400 zł
  • Od 31 do 40 km/h – 800 zł
  • Od 41 do 50 km/h – 1000 zł
  • Od 51 do 60 km/h – 1500 zł
  • Od 61 do 70 km/h – 2000 zł
  • Od 71 km/h – 2500 zł

W przypadku kierowcy, który popełni to samo wykroczenie w ciągu dwóch lat, kwota mandatu będzie powiększona razy dwa (jeśli wykroczenie jest zarejestrowane w systemie policji). Przykładowo – mandat wynosi 800 zł, ale jest to kolejne takie samo wykroczenie, to znaczy, że kierowca jest zobowiązany zapłacić mandat w wysokości 1600 zł! Jest to bardzo duża zmiana i wiele kierowców musi pamiętać, czy przypadkiem już nie mają danego wykroczenia na koncie.

Wykroczenia drogowe wobec pieszego – taryfikator mandatów.

W tym aspekcie również pojawiły się spore zmiany. Taryfikator mandatów nie oszczędza kierowców. Za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu dotychczas mandat wynosił 350 zł, od roku 2022 kwota wzrosła aż do 1500 zł. Przy wyprzedzaniu przed, jak i na przejściu dla pieszych, mandat wynosi również 1500 zł. Kary dla kierującego pojazdem będą również za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu podczas włączania się do ruchu, czy przy cofaniu pojazdem. Należy zachować ostrożność koniecznie po zmroku, kiedy widoczność jest słaba, a część pieszych nadal nie nosi odblasków. Kolejnym aspektem są rowerzyści bez świateł, nie korzystający ze ścieżki rowerowej, pojawiający się nagle przy naszym pojeździe lub przed nim.

2022 rokiem zmian na drogach.

Od stycznia kierowcy muszą zachować wyjątkową ostrożność kierując swoimi pojazdami, należy pilnować wskazówki na prędkościomierzu oraz obserwować uważnie otoczenie. Nowy Rok przyniósł wiele zmian, na które nie wszyscy byli gotowi, trzeba mieć to na uwadze i wdrożyć w życie nowe zasady i zmiany. Z racji, iż dla kierowców przepisy są bardziej restrykcyjne niż dla pieszych czy rowerzystów pamiętajcie, aby być na bieżąco z aktualnościami drogowymi, jeździć bezpiecznie i zgodnie z przepisami.

Pomimo, że media ciągle podawały, iż z dniem 1.01.2022r. będą obowiązywały nowe przepisy ruchu drogowego, niektórzy kierowcy nie zdają sobie sprawy z powagi nowych kar. Nie minął jeszcze miesiąc, a na drodze pojawił się już nowy rekordzista mandatowy. Jak podaje Auto-Świat, kierowcy pojazdu grozi kara wynosząca w sumie 3200 zł, a to jeszcze nie wszystko, o szczegółach przewinienia możecie przeczytać TUTAJ.

A jak Wy zapatrujecie się na nowy taryfikator mandatów? Spodziewaliście się tak dużych zmian i rygorystycznych przepisów? Rzekomo celem wprowadzenia nowego regulaminu, jest dbanie o bezpieczeństwo pieszych oraz zmniejszenie ilości wypadków. Czy w rzeczywistości celem rządu było nasze bezpieczeństwo? – Niech każdy odpowie sobie sam na to pytanie. Dajcie znać, czy akceptujecie nowe przepisy i co Wy byście zmieni w regulaminie ruchu drogowego.

Zachęcamy do zapoznania się z innymi naszymi artykułami.