Transport drogowy – najdłuższe mosty wiszące na świecie

Transport drogowy - najdłuższe mosty wiszące na świecie
Ikona daty 23.03.2021

Transport drogowy – najdłuższe mosty wiszące na świecie

Transport drogowy na przestrzeni lat dociera w coraz dalsze miejsca. Pomiędzy dwoma kawałkami lądu, które oddziela stosunkowo niewielkiej powierzchni woda, a nie ma sensu transportować towaru drogą wodną, stawia się mosty. Jednym z rodzajów mostów są mosty wiszące. Charakteryzuje się on przęsłami, które podwiesza się linami czy też łańcuchami do pylonów. W tym artykule przedstawiamy 5 najdłuższych mostów wiszących na świecie, których budowa z całą pewnością usprawniła transport drogowy.

Transport drogowy – Akashi Kaikyo (Japonia)

Most Akashi Kaikyo to najdłuższy wiszący most na świecie (pod kątem długości środkowego przęsła). Jego długość wynosi prawie 4 km, z czego środkowa część ma 1991 m długości. Prace nad nim rozpoczęły się w 1986 roku. Most stanowi alternatywę dla przeprawy wodnej przez cieśninę Akashi. Była to niebezpieczna przeprawa ze względu na silne sztormy. Łączy ze sobą miejscowości Kobe i Awaji i został ukończony w 1998 roku. Stanowi jedną z atrakcji Kobe, a zamocowane w nim lampy LED pozwalają na świecenie wieczorami pełną gamą kolorów.

Transport drogowy – Xihoumen (Chiny)

Most Xihoumen znajduje się na archipelagu Zhoushan w Chinach. Stanowi on połączenie między wyspami Jintang i Cezi. Jego budowa rozpoczęła się w 2005 roku, a główne przęsło zakończono w grudniu 2007 roku. Otworzono go 25 grudnia 2009 roku, wraz z mostem Jintang, który łączy wyspę Jintang z miastem Zhenhai. Jego całkowita długość wynosi 5,3 kilometra, jednak długość środkowego przęsła – 1650 metrów daje mu drugie miejsce w tym zestawieniu.

East Bridge (Dania)

East Bridge to najdłuższy most wiszący w Danii i w Europie, łączący dwie duńskie wyspy Fionię oraz Sprogoe. Powszechnie nazywa się go Great Belt Bridge, jednak jest to tak naprawdę nazwa całego kompleksu. Kompleks ten oprócz East Bridge tworzy także West Bridge, jednak jest on mostem dźwigarowym. Most wschodni powstał między 1991, a 1998 rokiem. Jego całkowita długość to 6,8 km. Środkowe przęsło ma długość 1624 metrów.

Osman Gazi Bridge (Turcja)

Most Osman Gazi powstał w Izmicie w Turcji. Łączy on miasto Gebze z prowincją Yalova. Łącznie ma długość 2620 metrów, jednak jego środkowa część to 1550 metrów, co plasuje go na czwartym miejscu w rankingu mostów wiszących. Most powstał w latach 2013-2016, a kamień węgielny pod jego budowę położył premier Turcji Recep Tayyip Erdogan. Co więcej, budowa mostu na zatoce Izmit skróciła dystans między Stambułem, a Izmirem o ok. 140 km.

Yi Sun-Sin (Korea Południowa)

Ostatni w tym zestawieniu jest most Yi Sun-Sin, który znajduje się na południowym wybrzeżu Korei Południowej. Stanowi on połączenie pomiędzy miastem Gwangyang, a wyspą Myodo-dong, która jest częścią miasta Yeosu. Ma całkowitą długość 2,3 km, a jego najdłuższe przęsło ma długość 1545 metrów, co w konsekwencji daje mu siódme miejsce wśród mostów wiszących. Swoją nazwę zawdzięcza koreańskiemu wojskowemu, który dowodził w czasie wojny japońsko-koreańskiej.

Zachęcamy do sprawdzenia innych naszych artykułów!

Przeczytaj poprzedni artykuł