transport drogowy – ta sama prędkość dla ciężarówek i samochodów osobowych

transport drogowy - ta sama prędkość dla ciężarówek i samochodów osobowych
Ikona daty 15.09.2020

transport drogowy – ta sama prędkość dla ciężarówek i samochodów osobowych

Smog i emisje spalin dotkliwie wpływają na środowisko, o czym trąbi wiele państw. Bowiem jeśli w tym etapie nie zadbamy o środowisko, w dość szybko zniszczymy naszą planetę. Oczywiście Ziemia przetrwa, to ludzie wyginą jak wcześniejsze organizmy, które żyły na naszej planecie. W efekcie końcowym, globalne ocieplenie i tak nas czeka, jednak możemy wydłużyć czas naszej cywilizacji wpływając na emisję spalin samochodów. Transport drogowy drastycznie wpływa na zanieczyszczenia. ciężarówki, motocykle, czy tysiące samochodów poruszających się codziennie przez zatłoczone miasta to zabójstwo dla nas i naszych bliskich

Ta sama prędkość dla ciężarówek i samochodów osobowych – Eksperyment w Anglii

Wielka Brytania postanowiła wprowadzić nowe przepisy ruchu drogowego. Prędkość aut osobowych oraz ciężarówek mają zostać częściowo wyrównane. Przepisy będą dotyczyły czterech angielskich autostrad, gdzie wszystkie pojazdy nie będą mogły przekroczyć prędkości 96 km/h. Oczywiście pragnę podkreślić, że limit ten dla ciężarówek obowiązuje od wielu lat. Tak mówi teoria, gdyż ograniczniki w tirach ustawione są na max 90 km/h. Samochody osobowe na dzień dzisiejszy mogą poruszać się po autostradzie z prędkością 112 km/h. Ciekawostką jest, że jest to najniższa prędkość w całej Europie, a eksperyment ma wprowadzić jeszcze bardziej rygorystyczne przepisy, w celu poprawy kondycji naszej planety.

Transport drogowy – Ograniczenia prędkość

Na odcinkach autostrad M2, M5, M6 i M602, wszystkie pojazdy niezależnie od gabarytów, będą zmuszone podporządkować się do prędkości 96 km/h. Oznacza to, że samochody osobowe nie będą mogły jeździć szybciej od ciężarówek. Ma to na celu ograniczyć emisję spalin w okolicach dużych aglomeracji. Takimi miastami są np. Birmingham, Manchester czy Preston.

Poruszając się samochodem z prędkością do 120 km/h spalanie jest stosunkowo niższe, niż w przypadku, kiedy to ograniczenia prędkości są zniesione. Posłużę się przykładem Niemieckich autostrad, gdzie możesz pędzić nawet z prędkością światła. Emisja spalin przy prędkościach powyżej 180 km/h jest bardzo potężna, stąd rygorystyczne przepisy na w/w odcinkach. Celem eksperymentu jest sprawdzenie, czy ograniczenie prędkości dla samochodów osobowych i ciężarowych, korzystnie wpłynie na ekologie. Jeśli okaże się, że ograniczenie prędkości rzeczywiście oczyści powietrze, możemy się spodziewać kolejnych ograniczeń w innych częściach kraju.

Podsumowanie

Każde z państw wprowadza coraz to nowsze przepisy, w celu poprawy jakości powietrza. Polska inwestuje w fotowoltaikę, by wreszcie zrezygnować z palenia węglem czy śmieciami. Inni wprowadzają przepisy w transport drogowy, które zmniejszą emisję spalin. Są też tacy, których nie interesuje przyszłość naszej planety i zaśmiecają środowisko. Tyle ile ludzi, tyle zdań na ten temat. Zadawalającą informacją jest fakt, że coraz większa populacja uświadamia sobie, że jeśli nie zostaną podjęte odpowiednie kroki w celu poprawy jakości środowiska, średnia życia człowieka spadnie w diametralny sposób. Powietrze w dużych miastach nie jest wcale takie złe, wystarczy je dobrze pogryźć. Ile w tym prawdy a ile kłamstwa? Na to pytanie chyba każdy zna odpowiedź.