Transport samochodowy – czy zwiększą koszt za przejazd na bramkach A4

zwiększenie ceny za przejazd na a4
Ikona daty 05.01.2021

Transport samochodowy – czy zwiększą koszt za przejazd na bramkach A4

W dzisiejszym artykule (jak zwykle) poruszany jest transport samochodowy, czyli jak drastycznie mogą się zmienić ceny za przejazd odcinka 60 km. Mowa o A4, która łączy Katowice z Krakowem. Po 20 latach ujawniono pewną część umów zarządzania prywatnym odcinkiem autostrady.

Jak się okazuje, prywatny koncesjonariusz, który jest odpowiedzialny za bramki na odcinku Kraków – Katowice, może wyznaczyć stawki za przejazd według uznania. Co gorsza, właściciel nie musi zdobywać specjalnych zezwoleń, bowiem umowa została podpisana na 30 lat. Oczywiście istnieją pewne zapisy, które chronią kierowców przed drastycznym podniesieniem cen. Jeśli jednak prywatny koncesjonariusz podniesie cenę do najwyższej poprzeczki, kierowcy mogą być niemile zaskoczeni.

Transport samochodowy – stawki na bramkach A4

Aktualna stawka za przejazd przez bramki, dla samochodów ciężarowych wynosi 70 złotych. Rynekinfrastruktury.pl podaje, że aktualna cena stanowi 70% kwoty maksymalnej wyznaczonego limitu. Oznacza to, że jeśli właściciel uzna za słuszne podniesienie cen, to kwota może sięgać nawet 110 złotych. W przypadku zwykłych pojazdów osobowych, opłata za przejazd wynosi 24 złote, co stanowi ok. 60% wyznaczonego limitu.

Zakończenie umowy – kiedy i na jakich warunkach

Jak się okazuje, umowa została podpisana na 30 lat. Oznacza to, iż transport samochodowy będzie podlegał prywatnemu koncesjonariuszowi do 2027 roku. Gdy umowa wygaśnie, w ten czas odcinek małopolskiej autostrady zostanie przypisany zarządowi państwa. Pewny paragraf mówi o tym, iż aktualny właściciel musi oddać autostradę w odpowiednim stanie technicznym, nawet jeśli wymagałoby to przeprowadzenia remontów drogowych.

Transport samochodowy – ujawnienie umów

Należy zaznaczyć, iż przedstawione zapisy umów oraz ich paragrafy, zostały oficjalnie udostępnione za zgodą polskiego zarządu. Dokonano tego, ponieważ rozważana jest sprzedaż części udziałów. Prędzej czy później możemy spodziewać się podniesienia kwoty za przejazd przez bramki i to nie tylko na tym odcinku. Całkiem niedawno, za przejazd samochodu osobowego, opłata wynosiła 10 zł / pojazd. Dzisiaj jest to już 24 złote.

Zapraszamy do zapoznania się z innymi naszymi artykułami