Wady i zalety transportu kolejowego

Pociąg

Wady i zalety transportu kolejowego

Transport kolejowy, czyli jeden z tych, który należy do najstarszych rodzajów transportu. Pomimo, iż czasy się zmieniły, a praktycznie każda rodzina posiada samochód, to są jeszcze osoby które poruszają się pociągiem. Oczywiście najczęściej korzystają z nich uczniowie oraz studenci. Z perspektywy tego, jak tani jest to transport, zdecydowanie polecam to osobom, które chcą tanim kosztem dostać się z punktu A do punktu B.

Wady:

Cały świat korzysta z transportu kolejowego od kilku wieków i choć istnieją już różnego rodzaju pociągi posiadające 1 klasę, a są też takie, które pobijają prędkość 603km/h to niestety zostało wiele takich egzemplarzy, które proszą się o wyremontowanie. Nie wiem jak często miałeś okazję korzystać z transportu kolejowego, ale moim subiektywnym zdaniem zdecydowanie powinni podjąć kroki w celach zwiększenia higieny w przedziałach. Choć transport kolejowy jest jednym z tych najszybszych, to niestety musimy się dostosować to panującego rozkładu jazdy. Czasem musimy wyjechać dużo wcześniej, by dotrzeć do trudno dostępnego dla nas miejsca. Następną wadą, która raczej nie dotyczy przeciętnego Jana Kowalskiego, to mała ładowność. Pomimo, iż przewożą one kilkadziesiąt ton węgla, czy innych surowców, to jednak posiadają one małą ładowność na tle innych rodzajów transportu. Ostatnią wadą jaka nasuwa się na myśl to duże ryzyko kradzieży. Choć nie często zdarza się, że ktoś napada na pociąg, to trzeba jednak mieć na uwadze, że pociąg jadący wyznaczoną trasą jest bardziej narażony na napad niż choćby transport kołowy.

Zalety:

Podróże pociągiem są dużo szybsze, niż samochodem, bo jak przecież wiadomo, pociągi nie stoją w korkach. Ludzie, którzy w szczególności dbają o środowisko polubią ten rodzaj transportu, gdyż jest on bardziej ekologiczny niż transport samochodowy. Kolejnym dużym plusem to fakt, że nie trzeba stać w kolejkach na granicy. W nowszych egzemplarzach możecie skorzystać z wagonów jadalnych, oraz sypialnych. Transport kolejowy jest dużo mniej narażony na wypadki, w porównaniu do transportu samochodowego. Osoby, które jeszcze się uczą mogą w szybki i tani sposób dostać się do wyznaczonego punktu. Coś czego każdy mógł się spodziewać, czyli duża liczba miejsc wolnych. Raczej rzadko się zdarza, że pociąg jest cały zapełniony, choć lepiej dmuchać na zimne.

Podsumowanie:

Transport kolejowy jest najtańszą formą transportu, dlatego warto z niego korzystać, jeśli chcemy tanim kosztem dojechać gdzieś daleko. Jest on zwykle punktualny, choć przypadki się zdarzają i nigdy nie wiemy, czy akurat na naszej drodze nie pojawi się gałąź. Jeśli chcesz bezpiecznie dostać się do wyznaczonego celu, nie musząc skupiać się na drodze, to jest to idealna forma transportu dla ciebie.