Wady i zalety transportu morskiego

wady i zalety transportu morskiego

Wady i zalety transportu morskiego

W przypadku gdy prowadzimy firmę, a naszym zadaniem jest transport ciężkich i dużych przesyłek, mamy nie lada wyzwanie, ponieważ musimy wybrać rodzaj transportu. Trzeba ustosunkować się do także do czasu realizacji, gdyż towar który chcemy transportować może stracić termin ważności. W dzisiejszym artykule przedstawię Ci wady i zalety transportu morskiego, oraz w jakich przypadkach należy go stosować.

Wady:

Transport morski jest w szczególności uzależniony od warunków atmosferycznych. Zła pogoda może szczególnie wpłynąć na czas realizacji transportu, oraz może spowodować zniszczenie ładunku. Trzeba także zaznaczyć, że czas realizacji sięga nawet do kilku tygodni. Dodatkowo transport morski uniemożliwia nam dostanie się do wybranego punktu na Ziemi. Jesteśmy szczególnie uzależnieni od portów morskich. Do transportu towaru ze statku musimy również zaangażować transport kołowy, który dostarczy towar w konkretne miejsce. W dzisiejszych czasach, kładzie się ogromny nacisk na ochronę środowiska. To kolejny minus na naszej liście, gdyż tankowce powodują duże zanieczyszczenie wód, w szczególności podczas wycieków na otwartych wodach.

Zalety:

Transport wodny jest jednym z najtańszych form transportu, zatem jeśli zależy nam na transporcie towaru o dużej ładowności, natomiast chcemy ograniczyć koszty, jakie przyjdzie nam ponieść, to koniecznie powinieneś skorzystać z tej formy transportu. Dodatkowo potrafi za jednym zamachem wziąć potężną ilość ładunku. W przypadku transportu przesyłek specjalnych duże znaczenie odgrywa zróżnicowanie środków transportu i dostosowanie ich do konkretnych przesyłek. Można rzec, że jest on zbliżony do transportu kołowego co jest stosunkowo dużym atutem transportu morskiego.

Podsumowanie:

Transport morski jest idealną formą transportu podczas gdy nie zależy nam na czasie i chcemy przewieźć dużą ilość towaru. Jest on uzależniony od pogody a przy zniszczeniu ładunku potrafi zrobić spore zamieszanie w środowisku. Pomimo, iż jest to najtańsza forma transportu, to trzeba się liczyć z ograniczeniem związanym z punktem dostawy.