Wady i zalety transportu samochodowego

transport samochodowy

Wady i zalety transportu samochodowego

Praktycznie do momentu, w którym skonstruowano pierwszy samochód, rozpoczęła się era usług transportowych realizowanych za pomocą samochodu. Na dzień dzisiejszy transport samochodowy jest najwygodniejszym i najchętniej wybieranym rodzajem transportu. Czy to do przewożenia osób czy ładunku. Rozwinięta sieć dróg lokalnych, krajowych i autostrad spowodowały, że tiry na zawsze wpisały się w rejestr najczęściej wybieranego rodzaju transportu.

Wady:

Choć transport samochodowy posiada wiele zalet i jest najczęściej wybieranym rodzajem transportu, to nie jest on pozbawiony wad. w przypadku przewozów na większe odległości, jest opcją czasochłonną i trwa zdecydowanie dłużej niż transport samolotem. Jeśli priorytetem nadawcy jest czas dostawy na odległość kilku tysięcy kilometrów, to transport kołowy w tym przypadku się nie sprawdzi. Wysokie koszty paliwa oraz pozostałe wydatki związane z organizacją transportu samochodowego, bywają częstym powodem, dla których nadawcy wybierają inne formy spedycji, np. przewozy kolejowe. Trzeba zaznaczyć że transport samochodowy ma duży wpływ na zanieczyszczenia, ale również jest najniebezpieczniejszym rodzajem transportu.

Zalety:

Transport drogowy jest najczęściej wybierany przez przedsiębiorstwa handlowe, produkcyjne i firm z branży logistycznej. Posiada on niewątpliwe zalety, które sprzyjają przewoźnikom oraz klientom. Przy uwzględnieniu cen paliw oraz kosztów eksploatacji samochodu, to transport kołowy jest najtańszą formą wykonywania usług przewozowych. Transport samochodowy dotrze wszędzie tam, gdzie nie da się przetransportować ładunku drogą morską, kolejową lub lotniczą. Ze względu na rozwiniętą infrastrukturę drogową, końcowy etap transportu zawsze realizowany jest samochodem. Niesamowicie duża dostępność to kolejna z zalet transportu samochodowego. Na świecie istnieje mnóstwo firm świadczących usługi transportowe oraz przewozowe. Dzięki temu znacznie łatwiej jest nam znaleźć usługę w znacznie zoptymalizowanych kosztach.

Podsumowanie:

Zapewne nikogo nie zdziwił fakt, że transport samochodowy jest najczęstszą formą transportu. Widzimy to między innymi przez otaczający nas świat. Łatwa dostępność i dobrze rozwinięta sieć dróg pozwala nam dostać się w praktycznie każde miejsce na świecie. Trzeba jednak mieć na uwadze, że przez zbyt dużą populacje, dużo łatwiej o wypadek na drodze, przez co transport kołowy należy do tych najbardziej niebezpiecznych form transportu.